Temelli adaylara seslendi: Demirtaş’ın çağrısına kulak verin

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Batman'daydı.05-06-2018 01:03

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli seçim çalışmaları kapsamında Batman’ın Kozluk İlçesi'nde düzenlenen mitingte konuştu. Temelli, konuşmasında Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamaolloğlu’na seslenerek “Demirtaş’ın çağrısına kulak verin.” dedi.

Temelli’nin konuşmasının tamamı şu şekilde:

‘GELİN HEP BİRLİKTE BU TEK ADAM REJİMİNDEN KURTULALIM’

"Bu çağrıyı ben de bir kez daha yapıyorum. Bütün cumhurbaşkanı adaylarına, İnce’ye Akşener’e, Karamollaoğlu’na, herkese çağrı yapıyorum. Bugün mutabakat günüdür. Bugün demokrasi zemininde mutabakat günüdür. Demirtaş’ın çağrısına kulak verin. Korkmayın Edirne’ye gidin. Bu protokol üzerinde birlikte çalışın bu halk arkanızda olacaktır. Bu kuru tehditlere pabuç bırakmayın. O vaatlerin hepsi hallolur merak etmeyin, hepsini yapacak gücümüz var. Aslolan demokrasi zemininde buluşmaksa, bu tehditlere rağmen cesur olun. Programınızla gelin. Bu programları ortaklaşalım. Demirtaş’ın çağrısı Türkiye’yedir. Siz de Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayısınız, Türkiye’nin siyaseti üzerinden yol almaya çalışıyorsunuz. Gelin hep birlikte, bu tek adam rejiminden bu diktatöryal heveslerden kurtulalım. Bu çağrıyı buradan yineliyorum. Yoksa Kürt Sorunu çözülmeden demokrasi sorunu çözülmez. Demokrasi sorunu çözülmeden Kürt Sorunu çözülmez.

‘DEMİRTAŞ TÜRKİYE’NİN ADAYIDIR’

Demirtaş Türkiye'nin adayıdır. Bu program inadına barıştır. Bu program tek adam rejimi değil, çoğulcu, laik, demokratik bir rejim var eder. Kendisi bunu anlatıyor. Diyor ki, 'Ben bütün cumhurbaşkanı adaylarıyla protokol imzalayacağım. Türkiye’de demokratik bir anayasayı yapmak için mevcut cumhurbaşkanı yetkilerini kullanmayacağım. Bir araya geleceğiz, demokratik anayasa yapacağız, bu zemin üzerinde Türkiye bir demokratik yaşam inşa edecek. Yerel demokrasiyle, parlamenter sistemiyle...'

‘DİKTATÖRLÜK HEVESLİLERİNİN KURSAĞINDA BIRAKACAĞIZ’

Çocuklara bile saldırıyorlar. Seçim arabasından inip çocuk dövüyorlar. Bu kadar ölçüyü kaybetmiş durumdalar. Tüm kamu görevlileri, güvenlik güçleri, valiler, kaymakamlar, YSK mensupları, HDP’ye karşı seferber olmuş durumda, HDP baraj altında kalsın diye. Sandıkları kaçırıyorlar sandığa gitmeyelim diye. Ama sandık nerede olursa olsun gideceğiz, oyumuzu kullanacağız ve bu iktidardan hep birlikte kurtulacağız.Biz 80 değil 180 vekille Parlamento’ya gireceğiz. Bütün bu diktatörlük heveslilerinin kursağında kalacak."