Tekirdağ'da patlayan fabrika deposundan 20 ton formik asit çevreye yayıldı: Mahalleli defalarca şikayet etmiş!

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde tekstil fabrikasının kimyasal deposunda meydana gelen patlamanın ardından çevreye 20 ton formik asit yayıldı.28-06-2019 12:39

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde, kimyasal maddelerin bulunduğu iş yerindeki bir plastik tankerin patlaması sonucu çevreye ağır kokular yayıldı.

Ağır kokutan etkilenen bazı vatandaşlar hastaneye götürülürken, Kaymakamlık talimatıyla belediye zabıta ekipleri mahallede oturanların bölgeden uzaklaşmaları için uyarı yaptı.

Özel kıyafetlerle olay yerine gelen sağlık ve belediye ekipleri, ayrıca kokudan etkilenenlere maske dağıttı.

Ergene ilçesinin Marmaracık Mahallesi’nde özel bir şirkete ait kimyasal deposunda dün gece saat 23.00 sıralarında kimyasalların bulunduğu plastik tankerde patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte kimyasal maddeler önünden geçen karayolu ve çevreye akarken, mahalleyi ağır bir koku sardı.

Genizleri yakan ağır koku üzerine deponun çevresinde oturan vatandaşlar evlerini terk edip, dışarıya çıkarak, ne olduğunu anlamaya çalıştı. İhbar üzerine mahalleye sağlık, itfaiye ve zabıta ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekipleri kokudan etkilenen vatandaşlara maskeler dağıtırken, görevliler özel kıyafetler giydi.

Bu sırada aşırı kokudan etkilenen vatandaşlardan bazıları Çorlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Çorlu Devlet Hastanesi  olası bir olumsuzluğa karşı bilgi verilerek alarma geçirildi.

'EVLERİNİZİ TERK EDİN' ÇAĞRISI

Olay yerine Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak ve Belediye Başkanı Rasim Yüksel de gelerek, incelemelerde bulundu. Zabıta ekipleri, çevrede oturan vatandaşları evlerini terk etmeleri konusunda uyardı. Evlerini terk eden vatandaşlar hızla mahalleden uzaklaştı. 

Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, her türlü tedbirin alındığını söyledi. Büyük paniğin yaşandığı mahallede önlemler alınırken, çevreye yayılan kimyasal madde sızıntısını önlemek için çalışmalar sürüyor.

ETRAFA 20 TON FORMİK ASİT YAYILMIŞ!

Konuyla ilgili görüştüğümüz Çorlu Haber'den Ünzüle Coşkun'un aktarımına göre, olaydan sonra bölgeye gelen firma yetkilisi, patlayan tankerdeki maddenin fornik asit olduğunu ve miktarının 20 ton olduğunu söyledi. Ekiplerin ise bölgeye 2-3 saat sonra geldiği öğrenilirken, söz konusu maddenin su ile seyreltilerek, uzun zaman sürecek bir çalışmayla bölgeden temizleneceği belirtildi.

MAHALLE SAKİNLERİ: DEFALARCA ŞİKAYET ETTİK

Tedbir amaçlı evleri boşaltılan mahalleli ise yerleşim bölgesinde bulunan tesisten şikayetçi oldukları ve her sabah yoğun bir kokuyla uyandıkları konusunda dert yandı. Defalarca şikayet edilmesine rağmen tesislerin bölgeden kaldırılmadığını ifade edem mahalle sakinleri, yetkilileri göreve çağırdı.

Öte yandan olayın ardından maddeye temas eden çocuk ve ailesi, tedavi için Çorlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

FORMİK ASİT NEDİR?

Formik asit, karınca asidi ve metanoik asit olarak ta bilinen ve HCOOH kimyasal formülle gösterilen tek karbonlu karboksilik bir asittir. Bu asit karbonil karbonuna bağlı olan alkil grubu içermemesi nedeniyle en basit karboksil asit özelliğindedir. Çelik sanayi, gıda, ilaç, deri, plastik, kağıt, tekstil sanayi dallarında ve bazı sektörlerde bronzlaştırıcı ajan, dezenfektan, ağartıcı, metal temizleyici, kumaş boyama gibi farklı amaçlarla kullanılır. Formik asit kumaş boyamada sabit yün renkleri için indirgeyici, hayvan derisi tabaklamada, kıl tüy gidermede, elektroliz kaplamada, silaj yapımında, hayvan yemi olarak, arıcılık sektöründe varroa mücadelesi için, parfüm solventi olarak, alkollerde alkilasyon ajanı şeklinde, verniklerde, nano teknoloji alanında kullanılır. Yani formik asit kullanım alanı olarak oldukça geniştir.