'Tek adam' dayanışması: Trump, Halkbank davası savcısını görevden aldı!

Bolton, “(Cumhurbaşkanının) ve ailesinin rüşvet fonu olarak kullandığı Halkbank ile ilgili Erdoğan’a, çıkar için istediğini vermek sıkıntılı bir durum” ifadesini kullandı. Bolton, yaşanılanı bir başkanın yabancı bir devlet liderinin etkisi altında yargıya müdahalesi olarak niteledi.21-06-2020 12:09

Trump, ABD’de Halkbank davasına bakan Geoffrey Berman’ı görevden aldı. Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Trump’ın Erdoğan’a bu konuda söz vermiş olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanı William Barr, Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman’ın görevden ayrılmasını istedi. Berman istifa etmeyince Barr, Trump’ın kendisini görevden aldığını açıkladı. Adalet Bakanı Barr’ın açıklamasının ardından Berman, bir gece önce yaptığı açıklamadan farklı olarak, göreve yardımcısının getirilmesi konusunda uzlaştıklarını ve krize son vermek için görevden çekileceğini açıkladı.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Trump’ın Berman’ı görevden almasını Halkbank davasında yargıya müdahale olarak değerlendirdi. Trump yönetiminin yayının durdurulması için dava açtığı “The Room Where It Happened” isimli kitabı ile ilgili ABC haber kanalına konuşan Bolton, kitapta da bahsettiği Halkbank davasına değindi.

‘ERDOĞAN HALKBANK ÜZERİNDEKİ BASKIYI KALDIRACAK BİR ANLAŞMA İSTİYORDU’

Bolton, Berman’ın tartışmalı bir şekilde görevden alınmasının nedenlerinden biri olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump arasında geçen konuşmaları gösterdi.

“Erdoğan, Halkbank üzerindeki baskıyı kaldıracak bir anlaşma istiyordu” diyen Bolton, Aralık 2018’deki bir görüşme esnasında Trump’ın cumhurbaşkanına, “New York savcıları hep Obama’nın adamı. Onların yerine benim yerleştireceğim kişileri bekle, bu meseleyi halledeceğiz” dediğini belirtti. Ronald Reagan döneminde Adalet Bakanlığında görev alan Bolton, kariyeri boyuca daha önce hiçbir başkandan bu tür cümleler duymadığını söyledi.

‘ERDOĞAN VE AİLESİNİN RÜŞVET FONU…’

Bolton, “(Cumhurbaşkanının) ve ailesinin rüşvet fonu olarak kullandığı Halkbank ile ilgili Erdoğan’a, çıkar için istediğini vermek sıkıntılı bir durum” ifadesini kullandı. Bolton, yaşanılanı bir başkanın yabancı bir devlet liderinin etkisi altında yargıya müdahalesi olarak niteledi.

HALKBANK DAVASINA BAKIYORDU

Trump’ın görevden aldığı New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman, ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği etmekle suçlanan Halkbank ile ilgili soruşturmanın da bulunduğu dosyalarla da ilgileniyordu.