Tecavüzcü Ensar EBA'ya da sızdı: Vakıf bağlantılı hoca ders anlattı

Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, öğrencilere uzaktan eğitim verilen EBA'da, tecavüzcü Ensar Vakfı bağlantısı bulunan kişilerin ders anlattığını söyledi.25-03-2020 10:49

Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, öğrencilere uzaktan eğitim verilen Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) tecavüzcü Ensar Vakfı bağlantısı bulunan kişilerin ders anlattığını söyledi.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de görülmesinin ardından okulların tatil edilmesiyle, EBA üzerinden TV-internet kanalları kullanılarak uzaktan eğitim yapma girişiminin ilk günden fiyasko ile sonuçlandığını belirten Yıldırım, “Yanlış uygulamaların tesadüfen olması mümkün değildir. Siz çıkar da Ensar Vakfı ile bağlantılı çalışanlara EBA’da ders anlattırırsanız olacak olan budur. Bu ders hazırlıklarını neden dönüp dolaşıp şaibeli olan Ensar Vakfı bağlantılı kurum ve kuruluşlar üzerinden yaptırıyorsunuz? Bu kurum ve kuruluşlara bu hizmeti karşılığında ne kadar para ödenmiştir?" sorularını yöneltti.

'NEDEN AKIL VE BİLİM DIŞI KURUMLAR TERCİH EDİLİYOR?'

İlk günkü EBA uygulamasından sorumlu olanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Virüs salgını tüm dünyaya eğitim ve öğretimin çağdaş, bilimsel ve akılcı planlamalar ile öğretim yöntemleri ile yapılmasının ne kadar hayati önem taşıdığını göstermişken Milli Eğitim Bakanlığı neden ısrarla akıl ve bilimdışı faaliyet yürüttüğü kamuoyu tarafından bilinen kurum ve kuruluşlarla iş üretmeyi öncelikle tercih etmektedir? Milli Eğitim Bakanı’nın ‘bunu kendinden habersiz şu şu kişiler yapmıştır ve derhal görevlerinden alınmıştır’ demesi gerekiyor. Aksi her sonuç, bakanın süreci bildiği, sadece kamuoyu tepkisini hafifletmek amacıyla bu özür açıklamasını yaptığı şekilde kabul edilecektir.”