Tecavüz zanlısı Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklanma talebi reddedildi

Batman'da yaşamına son veren İpek Er'e cinsel saldırıda bulunarak ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan'ın, Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında mahkeme heyeti Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.



16-10-2020 19:30

Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunarak ölümüne olan, daha sonra serbest bırakılan Uzman Çavuş Musa Orhan'ın Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

DHA’nın aktardığına göre, 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis istemiyle yargılanan Musa Orhan, duruşmaya, Ankara'dan SEBGİS sistemiyle katılacağı, İpek Er'in ailesi ve avukatlarının da duruşmada hazır bulunacağı öğrenildi. Davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, Orhan'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Dava, 25 Şubat 2021 tarihine erteledi.

SANIK ORHAN SAVUNMA YAPMADI

Sanık Orhan'ın Ankara'dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmaya, İpek Er'in annesi Hakime Kılınç, babası Fuat Er, ağabeyi Kemal Er müşteki sıfatıyla katılırken, taraflarına avukatları da hazır bulundu.

Sanık Musa Orhan duruşmada önceki beyanlarını yineleyerek ve susma hakkını kullanmak istediğini söyleyerek savunma yapmadı. Duruşma avukatların savunmalarıyla devam etti.

NE OLMUŞTU?

Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'i bir evde alıkoyarak 20 gün cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan ve ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile yurttaşların günler süren tepkisinin ardından hakkında dava açılan ve tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edilmişti.

Tepkilerin ardından İçişleri Bakanlığı, Musa Orhan hakkında açıklama yapmış ve Uzman Çavuş Musa Orhan'ın, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan ihraç edildiğini duyurmuştu.