'Tecavüz listesi' paylaşımına takipsizlik kararı!

Twitter'dan “elmeru_baba” kullanıcı ismiyle yapılan "Darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan'ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin, şimdiden söyleyeyim" paylaşımına takipsizlik kararı verildi.07-07-2020 11:01

Oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Avukat Feyza Altun hakkında Kadir Gözoğlu isimli erkek tarafından Twitter'dan yapılan "Darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan'ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin, şimdiden söyleyeyim" paylaşımını 'ağır eleştiri' sayan savcılık, soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği paylaşım hakkında oyuncu Berna Laçin de savcılığa şikayette bulunmuştu. Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan Kadir Gözoğlu hakkında “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.

'AĞIR ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE DAVRANIŞ'

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, paylaşımı yapan Kadir Gözoğlu, hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, tehdit suçu bakımından atılı suçun unsurlarını oluşturacak eylemin bulunmadığını belirtildi.

Takipsizlik kararında Yargıtay kararlarına atıfta bulunularak, söz konusu davranışın “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu belirtilerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.

Kararda ayrıca, “Açık olmayan bazı sözlerin hakaret kapsamına girip girmediğinin değerlendirilmesi için bu sözlerin içeriğinin bulunması ya da çok açık biçimde anlaşılır olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Kadir Gözoğlu, Twitter’da ‘elmeru_baba’ kullanıcı adıyla 1 Mayıs’ta şu paylaşımı yapmıştı:

“Herkes yazmış darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, berna benim, feyza altun benim. Cananı ben almam aklınızdan bile geçirmeyin şimdiden söyliiim.”