TCMB Meclisi üyelerine Erdoğan istisnası: Çift iş, çift maaş

Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan kararnameye göre daha önce herhangi bir kurumda çalışması yasak olan TCMB Meclisi üyeleri devlet üniversitelerinde çalışabilecek.18-05-2020 08:12

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası (TCMB) Banka Meclisi üyeliği hakkında dikkat çeken bir değişiklik yaptı. Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan kararnameye göre, banka meclisi üyeleri, devlet üniversitelerinde çalışabilecek.

Merkez Bankası’nın temel organları, genel kurul, banka meclisi, para politikası kurulu, denetleme kurulu, başkanlık ve yönetim komitesinden oluşuyor. Banka meclisi, Merkez Bankası Başkanı ile genel kurul tarafından seçilen 6 üyeden oluşuyor.

Banka meclisinin “para politikası stratejisi ve enflasyon hedefi doğrultusunda uygulanabilecek para politikasına ve kullanılabilecek para politikası araçlarına ilişkin kararların alınması” da dahil birçok görevi bulunuyor.

Merkez Bankası Yasası’na göre, üyelerin görevleri “özel bir yasaya veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesine” dayanmadıkça banka dışında özel ya da resmi herhangi bir görev ile birleşemiyor. Yani yasada istisna getiriliyor.

KARARNAMEYLE ÇİFTE İŞ, ÇİFTE MAAŞ

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Erdoğan da bu yasada yer alan istisnai koşulu kullandı. Yayınlanan kararname ile bundan böyle banka meclisi üyeleri devlet üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yapabilecek.

Banka meclisinin şu andaki üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Murat Uysal (Başkan), M. Vehbi Çıtak, Prof. Dr. Nurullah Genç, Ömer Duman, Derya Yücel, Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş, Mehmet Aktaş.