TCDD’de yapılmayan işe 30 milyon liralık hak ediş düzenlenmiş!

TCDD'nin altyapı ihalesini alan iki şirket, süre uzatımı almasına rağmen, proje kapsamındaki 30 milyonluk işi tamamlayamadı fakat şirket için yine de hak ediş düzenlendi.10-06-2020 09:07

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Gebze-Köseköy demiryolunun altyapı ihalesini 144 milyon bedellle iki şirkete verdi. Fakat ihaleyi alan şirket 190 günde biritilmesi gereken işi bitiremeyerek 405 gün süre uzatımı aldı. Ancak bu süreye rağmen yaklaşık 30 milyonluk iş yine bitirilemese de şirketin ödemesi hak edişe sokuldu.

TCDD’nin ''Gebze-Köseköy Demiryolu 3. ve 4. Hat Peron İnşaatı, Altyapı, Üstyapı ve Elektrifikasyon Yapım İşi'' için açtığı ihale 24 Temmuz 2018 tarihinde 144 milyon bedelle Uğursal Elektrik Elektronik İnşaat Malzemeleri Kırtasiye Medikal Mobilya Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Abu Yapı Taah. İnş. A.Ş. ortak girişimine verildi. İhaleyi alan iki firmanın aynı isme ait olduğu ve bu kişinin Rizeli olduğu öğrenildi. 

YAPILMAYAN İŞLERİN ÖDEMESİ HAK EDİŞE SOKULDU

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, ihaleyi alan firmaya 31 Temmuz 2019 tarihinde 8 No’lu hak ediş düzenlendi. Buna istinaden yapılmayan birçok imalatın ödemesi hak edişe sokuldu. İddiaya göre o süreçte bazı kontrol mühendisleri bu hak ediş raporunu imzalamak istemedi. Ancak üzerlerinde baskı kuruldu. Hak ediş raporuna göre söz konusu işin 190 günde tamamlanması gerekiyordu. Ancak ihaleyi alan şirket 405 süre uzatımı aldı.

Buna rağmen 31 Temmuz 2019 tarihinde parası alınan işlerin bir kısmına ya hiç başlanmadı ya da birkaç tanesine birkaç ay önce başlandı. Başlanılan işler ise bitirilemedi. Bitirilmeyen işlerin bedelinin ise yaklaşık 30 milyon lira olduğu öğrenildi. Seyhan'ın konuştuğu, hak edişte imzası olan TCDD yetkilileri, ihale edilen işin neden tamamlanmadığına dair soruya yanıt vermezken devlet memuru oldukları için bilgi veremeyeceklerini belirtti. İhaleyi alan şirket yetkilileri aranmasına rağmen ise gazetecilye herhangi bir dönüş yapılmadı.