TCDD bu yıl  4 milyar TL zarar edecek

TCDD bu yıl 4 milyar TL zarar edecek

Son 9 yıldaki zararı 24 milyar TL'yi aşan TCDD, bu yıl da yaklaşık 4 milyar TL zarar edileceğini açıkladı.

Meclis KİT Komisyonu'na TCDD tarafından verilen bilgide, bu yıl 3 milyar 968 milyon TL zarar edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Raylı taşımacılıkta tekel olan ve 13 bin kilometrelik hat üzerinde milyonlarca yolcu taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), zarar etmeye devam ediyor. Kurum tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisisi (TBMM) KİT Komisyonu'na gönderilen bilgi notunda, bu yıl yaklaşık 4 milyar TL zarar edileceği açıklandı.

KİT Komisyonu'nun haziran ayındaki görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel'in yönelttiği soruları önceki gün yazılı olarak yanıtlayan TCDD yönetimi, "Teşekkülümüz 2022 yılında 3 milyar 968 milyon 960 bin lira zarar programlamıştır" dedi.

'ZARAR ETTİRİP SATACAKLAR'

Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberine göre, kurumun son 9 yıldaki zararı 24 milyar TL'yi geçerken, Hazine'ye 2 milyar 474 milyon 956 bin TL, kamu kurumlarına da 20 milyon 608 bin TL borcu bulunuyor.

TCDD'de, AKP döneminde 8 kez genel müdür değişti, önceki gün de Hasan Pezük yeni "genel müdür" olarak atandı. Müdürlerden biri sadece 11 gün, diğeri bir ay görevde kalabildi. CHP'li Atila Sertel, "Bedava yolcu taşısan bu kadar zarar edilmez. Kurumu özelleştirip satacaklar, önce zarar ettirip değerini düşürüyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

'DEHŞET VERİCİ' ZARAR

KİT Komisyonu üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise "TCDD'nin son 9 yıldaki zararı 24 milyar 254 milyon TL oldu. Eski para ile katrilyon, dehşet verici" açıklaması yaptı. YHT'de bugüne kadar 64 milyon, MARMARAY'da 706 milyon, İZBAN'da 821 milyon, BAŞKENTRAY'da ise 48 milyon seyahat gerçekleştirildi. TCDD ise geçen yıl 38 milyon ton yük taşıdı.