TBMM'den Netflix yasağına ilişkin açıklama

TBMM, kampüs içerisinde Netflix'in engellenmesine yönelik bir açıklama yayınladı.03-07-2020 00:50

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, kampüs içerisinde Netflix'e erişimin engellenmesine yönelik bir açıklama yayınladı.

Meclis genelinde, 2019'dan bu yana film ve dizi sitelerine çeşitli erişim kısıtlamasının uygulandığı, bu kısıtlamanın, sosyal medyayla ilgili düzenleme tartışmalarıyla bir bağlantısının bulunmadığı bildirilen açıklamada 'milletvekillerinin internet erişiminde zorluk yaşadıkları' yönündeki şikayetler üzerine çalışma başlatıldığına işaret edildi. 

'MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE YOĞUN KULLANIM'

Herhangi bir içerik üretmeyen ve bireysel abonelik üzerinden işleyen platformların mesai saatleri içinde yoğun kullanıldığının tespit edildiği belirtilerek, bu nedenle Mart 2020'de idari personel için aralarında Netflix'in de bulunduğu sitelere erişim kısıtlamasının getirildiği bildirildi.

'26 HAZİRAN'DAN İTİBAREN KURUM GENELİNDE UYGULANDI'

Meclis'in internet kapasitesinin güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar sırasında, bu tür platformların yoğun kullanımının devam ettiği ve internet kapasitesini büyük oranda etkilediğinin anlaşılması üzerine de kısıtlamanın, 26 Haziran Cuma gününden itibaren kurum geneline uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, TBMM genelinde 2019'dan bu yana film ve dizi sitelerine çeşitli erişim kısıtlamasının zaten uygulandığı, söz konusu kısıtlamanın, sosyal medyayla ilgili düzenleme tartışmalarıyla herhangi bir bağlantısının bulunmadığı kaydedildi.

TBMM’nin internet sağlayıcılarından Netflix’e ulaşmaya çalışanlar, “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısı ile karşılaşmış, siteye girememişti.