TBMM’de ‘harçlık’ krizi

TBMM'de AKP oturumlarında hizmet veren görevlilere harçlık verilirken, muhalefet için hizmet edenlere verilmemesine çalışanlar tepkili.29-01-2018 07:28

TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında, vekillerle birlikte mesai yapan kavaslar ve garsonlar arasında “iktidar-muhalefet” tartışması çıktı.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, tartışma, AKP’nin 12 gün 380 saatlik oturumlarda hizmet veren personele jest için vekiller arasında para toplamasıyla başladı. Önce oturumlarda ortalığı toplayan, konuşmacıların kürsüye getirdiği görsel malzemeleri taşımaya yardım eden, vekillere not, kürsüye su taşıyan kavaslara, sonrasında da garsonlara harçlık verilmesi planlandı. AKP’li Doğan Kubat, “Ne verirsen” diyerek vekillerden para topladı. Kavaslarla birlikte 25 kişiye 325, 100 garsona da 100’er TL dağıtıldı.

CHP, MHP VE HDP KULİSİNDEKİ ÇALIŞANLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Bunun üzerine CHP, MHP ve HDP milletvekillerine hizmet veren muhalefet kulisindeki garson ve temizlikçiler AKP ile görüşüp kendilerinin de mesai yaptığını belirterek “Muhalefete hizmet sayılmıyor mu?” diye sitem etti.

AKP: YAPACAK BİR ŞEY YOK

Grup yönetiminden, “Şu an için yapacak bir şey yok. Muhalefet kulisi aklımıza gelmedi. Zamanında olsa çözülürdü” yanıtı verildi. Böylece 20 bin TL’ye yaklaşan bütçe harçlığı yüzünden, Meclis’te iktidar ve muhalefete hizmet eden görevliler karşı karşıya geldi.