TBMM Genel Kurulu'nda Kızılay tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, AKP ile CHP ve HDP'li vekiller arasında Kızılay'ın bağışları hakkında tartışma çıktı.05-02-2020 17:20

TBMM Genel Kurulu'nda, AKP ile CHP ve HDP Grup Başkanvekilleri arasında Kızılay tartışması yaşandı.

Genel Kurul'da, İmar Kanunu'nda değişiklik teklifinin maddeleri üzerinde söz alan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, "Kızılay, tek adam rejiminin yozlaştırdığı, içini boşalttığı bir dernek haline getirilmiştir" dedi.

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Kızılay'ı töhmet altında bırakacak, buraya bağışların önünü kesecek şekilde yaklaşım doğru değildir. Herkesi istismarın karşısında durmaya davet ediyorum. 'Hiçbir şey yapmıyor.' denen Kızılay, bütün dünyaya yardım götürüyor" diye konuştu.

'YARGI DEVREYE GİRMELİDİR'

Söz alan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Kızılay'ın, değerinin ve öneminin sürdürülebilmesi için bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'ın, "vergi kaçırmak ve vergiden kaçınmak" ifadesini kullandığını hatırlatan Oluç, "Kızılay'ın başında olan bir kişinin vergi kaçırmayı ya da vergiden kaçınmayı ahlaki, masum bir şey olarak göstermesi başlı başına ahlaksızlıktır. diye konuştu.

Kimsenin, Kızılay'a bağışların engellenmesini savunmadığını belirten Oluç, "Ahlaksızlık hat safhada, olacak iş değil. Başkentgaz, Kızılay, Ensar, ABD'deki bir vakıf. Oradan da nereye gittiği belli değil. İnanılmaz bir saadet zinciri kurulmuş. Bunun başka bir ismi yok. Kızılay'ın başındaki kişinin neyini savunuyorsunuz? Yargı devreye girmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'Lİ ÖZEL: MECLİSİN AKLIYLA ALAY ETMEK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Türkiye'nin üzerinde hassasiyetle durduğu bir konuyu konuştuklarını dile getirdi.

Özel, "Kızılay Başkanı, 'Torunların yapmaya çalıştığının vergi vermemek olduğunu' söylemişken, Kızılay'a yapılan bağışlarda yüzde 5 sınır yok ama Ensar'a yapılacak bağışta bu yüzde 5 üst limiti varken, ne yapılmaya çalışıldığı toplum vicdanında şüpheye yer bırakmayacak şekilde karşılığını bulmuştur" dedi.

"Söz konusu şirketin, 70 kat gelir artışı olduğunu" belirten Özel, "Kızılay, '70 kat gelirimiz arttı, 70 kat bağışlar arttı.', 'Artık her fakir aile haftada bir kez Kızılay'dan kavurma yiyor.' diyor mu? Kızılay, baştan aşağıya tüm yoksul aile çocuklarını giydiriyor mu? Var mı böyle bir şey? Yok. Depremde Kızılay aktivitesi yok. Bot, yat, yalı, uçak kiralamada var, Antalya'daki yandaş etkinliklere sponsor olmakta var. Burada çıkıp bu rezilliği savunmak Meclis'in aklıyla alay etmektir. Herkes pozisyonunu doğru belirlesin" ifadelerini kullandı.