TBMM Başkanı belli oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yapılan Meclis Başkanı seçimi sonuçlandı.20-11-2017 17:16

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında meclis başkanı seçimi için toplananan TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı'nı belirledi. Genel Kurul'daki oylamada ilk 2 turda Meclis Başkanı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçilemedi. 3. turda AKP'nin laiklik karşıtı söylemiyle tanınan ve bir önceki Meclis Başkanı olan adayı İsmail Kahraman yeniden bu göreve seçildi.

İLK TUR OYLAMA SONUCU

İsmail Kahraman 260

Zekeriya Temizel 113

Selma Irmak 39

Celal Adan 40

Yusuf Halaçoğlu 6

Tamer Dağlı 38

İlk turda 367 aranıyordu. Bu çoğunluk sağlanamadığı için 2. tur oylamaya geçildi. 2. turda da 367 çoğunluk aranacak.

İKİNCİ TUR OYLAMA SONUCU SONUCU

İsmail Kahraman 257

Zekeriya Temizel 122

Selma Irmak 38

Celal Adan 40

Yusuf Halaçoğlu 7

Tamer Dağlı 37

Bu turda da 367 bulunamadığı için oylamada 3. tura geçildi. Tamer Dağlı, 3. tur oylama öncesi Meclis Başkan adaylığından çekildi.

ÜÇÜNCÜ TUR OYLAMA SONUCU

İsmail Kahraman 289

Zekeriya Temizel 124

Selma Irmak 37

Celal Adan 36

Yusuf Halaçoğlu 7

'MECLİS'İ İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTEYENLER DEMOKRASİYİ ÖZÜMSEMEYENLERDİR'

Yeniden TBMM Başkanı seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Kahraman’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Değerli milletvekilleri sizleri ve necip milletimizi saygı ile selamlıyorum. 26. yasama döneminin 2. devresi için TBMM Başkanlığı’na tekrar seçerek şahsıma gösterdiğiniz teveccühe teşekkürümü sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını saygı ile selamlıyorum. 26. yasama dönemi siyasi tarihimizde müstesna bir yere sahip olacaktır. FETÖ örgütünün kullanılması ile devletimiz yok edilmekle karşı karşıya geldi. Milletimizin kalbi Meclisimizin savaş uçakları ile bombalandı, helikopterlerle ateş altına alındı. Milletimiz parti farkı gözetmeksizin, milli birlikte ve kardeşlik ruhu ile meydanları doldurdu. Millet ve devlet düşmanlarından adalet önünde hesap sorulmaktadır. Ay yıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz. Bayrağımızdaki kırmızı renk ceddimizin kanıdır. Hepimizin payı vardır. Dostluğumuzu ve kardeşliğimizi toplumun karşısında da sergilemeliyiz. Dostluk önce insanın kendisi ile barışık olması ile başlar. Sınırsız hürriyet anarşi demektir. Meclis’i itibarsızlaştırmak isteyenler demokrasiyi özümseyemeyenlerdir”