TBMM 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlıyor

TBMM, 1 Ekim Salı günü yeni yasama yılına başlıyor. TBMM'nin ilk gündem maddesi "Yargı Reformu ve Strateji Belgesi" olarak bilinen değişiklik teklifi olacak.25-09-2019 18:57

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27'nci Dönem 3'üncü Yasama Yılı çalışmalarına 1 Ekim Salı günü başlayacak.

19 Temmuz'da tatile giren TBMM, 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlıyor. TBMM'de yasama yılı açılışı nedeniyle ilk tören saat 14.00'te yapılacak. TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak.

ERDOĞAN KONUŞACAK

Ardından TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplanacak. TBMM Başkanı Şentop'un sunuş konuşmasının ardından AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Genel Kurul'a hitap edecek. 

İLK GÜNDEM MADDESİ YARGI PAKETİ

Yeni yasama döneminde TBMM’nin ilk gündem maddesi ise "Yargı Reformu ve Strateji Belgesi" olarak bilinen değişiklik teklifi olacak. 38 madde 15 ayrı kanunda değişiklik öngören "Yargı Reformu"nun ilk bölümü ile ilgili hazırlıklar bu hafta tamamlanacak. AKP'li milletvekillerince Meclise yasa teklifi olarak sunulacak düzenleme ekim ayının ilk haftası TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak.