TBB’den gözaltılara ilişkin açıklama: Gözaltılar hukuk dışı!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, hukukçu akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 13 kişinin gözaltına alınmasına ‘hukuk dışı’ olarak niteledi. Yargının baskı aracına dönüştürüldüğünü ifade eden Feyzioğlu, “bu hata bir an önce telafi edilmeli” dedi.16-11-2018 15:41

İleri Haber

Aralarında dünyaca ünlü hukukçu ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı’nın da olduğu 13 hak savunucusu ve akademisyenin sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, gözaltılarla ilgili “Yagı baskı aracına dönüştürülmemeli” başlığıyla bir açıklama yaptı.

‘BÖYLE GÖZALTI OLMAZ; KANUNA AYKIRI!’

“Davet edildiğinde iradi olarak ifade vermeye geleceği besbelli olan kişiler yakalanmaz, gözaltına alınamaz” diyen Feyzioğlu, operasyonun hukuk dışı olduğunu söyledi.

“Aralarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay’ın da bulunduğu 20 kişinin gözaltına alınmasını kaygıyla izliyoruz.

Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre yakalama ve gözaltı işlemleri ancak tutuklamanın şartları var ve fakat hâkim kararı almaya vakit yok ise verilebilir. Davet edildiğinde iradi olarak ifade vermeye geleceği besbelli olan kişiler yakalanmaz, gözaltına alınamaz.

Türk kamuoyu bu hukuki gerçeği FETÖ’nün tezgâhladığı kumpas soruşturmalar sırasında acı çekerek, zarar görerek öğrenmiştir. FETÖ ile son derece haklı bir mücadelenin yürütüldüğü bir dönemde hukuk dışı uygulamalar yapmak çok büyük bir çelişkidir.”

‘YARGI BASKI ARACINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR’

Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı işlemler yargıyı bir baskı aracına dönüştürmektedir. Türkiye’nin demokratik dünyadaki algısına ağır darbe vurmaktadır. Soruşturma ve kovuşturmalardaki her usule aykırılık, evrenselleşmiş hukuk kurallarına karşı her ihlal Türkiye’yi dünya kamuoyunda anti demokratik bir ülke olarak göstererek, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerine destek arayan terör örgütlerine yaramaktadır.”

‘BU HATA BİR AN ÖNCE TELAFİ EDİLMELİ’

“Yargıya duyulan güveni de zedeleyen hatalar bir an önce telafi edilmeli, temel hak ve hürriyetlerin yargı eliyle ihlaline izin verilmemeli, uluslararası camiada Türkiye’ye zarar verecek hukuk dışı tüm uygulamalar sona erdirilmelidir.

Kamuoyunun dikkatlerine saygıyla sunarız.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı”