TBB Yönetim Kurulu üyesi 6 avukat Saray'ın Adli Yıl Açılış Töreni'ne gitmiyor

Adli Yıl Açılış Töreni'nin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesine karar kılınmasının ardından İzmir Barosu'nun çağrısıyla başlayan boykotlar sürüyor.26-08-2019 17:19

Adli Yıl Açılış Töreni'nin 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirileceğinin açıklanmasının ardından İzmir Barosu'nun çağrısıyla başlayan boykot büyüyor.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi altı avukat, Başkan Metin Feyzioğlu'nun aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki adli yıl açılış törenine katılmayacaklarını açıkladı. Daha önce 51 baro ve 20 Yargıtay üyesi de törene katılmayacaklarını bildirmişti.

'OY ÇOKLUĞU' İLE KATILMA KARARI DUYURUSU YAYIMLANMIŞTI

TBB'nin Yönetim Kurulu 10 kişiden oluşuyor. Baroların Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak törene katılmama kararı almasının ardından 22 Ağustos'ta TTB’nin internet sitesinde yönetim kurulunun 7-3 oy çokluğu ile Adli Yıl Açılış törenine katılma kararı aldığına ilişkin bir duyuru yayımlandı.

Ancak karara muhalefet eden Filiz Saraç, Asude Şenol ve Hüseyin Özbek'in muhalefet şerhleri kamuoyu ile paylaşılmadı. TBB Yönetim Kurulu'nda yer alan ve karara muhalefet etmeyen Ahmet Şakir Uzun, Ali Elibol ve Eyyüp Sabri Çepik de törene katılmayacağını bildirdi. Eyyüp Sabri Çepik özel bir nedenle katılamayacağını, Ahmet Şakir Uzun ise Samsun’da olacağı için gidemeyeceğini belirtti. 

'BAROLARIN BEŞTEPE'YE GİTMEME KARARINI DOĞRU BULUYORUM'

Medyascope'dan Canan Coşkun'un haberine göre, Avukat Ali Elibol törene gitmeme kararıyla ilgili şunları söyledi:

"Yargıtay Kanunu’nun adli yılın açılışını düzenleyen 59’uncu maddesi Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 10 Mayıs 2014’teki kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşması nedeniyle iptal edildi. Biz de alternatif adli yıl açılış törenini Türkiye Barolar Birliği’nde yaptık. Bu yıl düzenlenecek törene davet edilince Metin Feyzioğlu’nun gidip konuşması gerektiğini, demokrasi ve hukuk daralmalarını muhataplarının gözünün içine bakarak konuşması gerektiğini söyledim. Metin Feyzioğlu oraya avukatları temsilen gitmiyor. Türkiye Barolar Birliği bir amir değil, çatı kuruluştur. Ben törene gitmeyeceğim çünkü adli yıl açılışının yürütmenin merkezinde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Baroların Beştepe’ye gitmeme kararını da doğru buluyorum."