Tayvan'da eşcinsel evlilik yasallaştı

Tayvan Parlamentosu eşcinsel evliliği yasallaştırma kararı aldı. Bu karar ile Tayvan eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi oldu.  17-05-2019 16:02

Tayvan Parlamentosu muhafazakar partilerden gelen itirazları reddederek eşcinsel evliliği yasallaştırma kararı aldı. Parlamento önünde LGBT hakları destekçileri toplandı.

Eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi olan Tayvan'da anayasa mahkemesi parlamentoya eşcinsel evliliği mümkün kılacak bir yasa tasarlamak için iki yıl süre vermişti. Mahkemenin verdiği süre dolunca eşcinsel evlilik parlamento kararı olmasa da yasal hale gelecekti. Kasım ayında yapılan referandumda çıkan "Evlilik kadın ve erkek arasındadır" sonucu süreci yavaşlatmıştı. 

Parlamento'da ortaya atılan üç yasadan en ilerici olanı kabul edildi. Muhafazakar gruplar tarafından oluşturulan diğer iki yasa tasarısı eşcinsel evliliği, "evlilik" olarak tanımlamak yerine "sivil birlik" veya "aile ilişkisi" olarak tanımlamayı talep ediyordu.

Oylama sırasında binlerce LGBT hakları destekçisi parlamento binasının önünde toplandı. Kararın açıklanmasının ardından parlamentonun önünde toplananlar büyük sevinç yaşadı.

T24'ün haberine göre Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, alınan karardan önce yaptığı açıklamada, "Bugün, tüm dünyaya bir doğu asya toplumunda ilerici değerlerin benimsenebileceğini gösterme şansımız var" demişti.