'Tasarruf yılı' denilen 2019'da Meclis'e 66 yeni araç

Filosunda onlarca araç bulunan TBMM Başkanlığı “tasarruf yılı” olarak adlandırdıkları 2019 yılında 66 yeni araç kiralayacak.15-12-2018 10:13

Ulaştırma Bakanlığı kiralık araç için 8 yılda 47 milyon harcarken, filosunda onlarca araç bulunan TBMM Başkanlığı da “tasarruf yılı” olarak adlandırdıkları 2019 yılında 66 yeni araç kiralamak için üçüncü kez ihale açtı.

TBMM Başkanlığı'nda İsmail Kahraman’ın görevinin son bulmasından önce 64, Binali Yıldırım’ın göreve başlamasından sonra ise 66 yeni araç kiralamak için ihale açan ancak bu ihaleleri daha sonrasında iptal eden TBMM, aynı ilanı yeniden yayımladı.

YENİ LÜKS ARAÇLAR İÇİN İLAN VERİLDİ

TBMM Başkanlığı, 2019 ve 2020 yıllarında kullanacağı tümü 1950 motor hacminde olması istenilen araçların 28’i için ayrı, 38’i için ayrı teknik özellikler belirledi. 1 Şubat 2019’da yapılması planlanan ihalenin teknik şartnamesine göre, kilometre sınırı olmaksızın, araçların tamir, bakım, onarım, lastik, yedek parça, kasko, zorunlu mali sorumluluk sigortası, motorlu taşıt vergisi ve benzeri tüm giderleri ihaleyi kazanan firma tarafından karşılanacak.

TAM OTOMATİK KLİMA, DERİ DÖŞEME, ISITMALI KOLTUKLAR

TBMM Başkanlığı, kiralanacak 28 araç için, “2019 model, sıfır kilometre, dört silindir dizel, benzinli veya benzin-elektrikli hibrit motor, yol bilgisayarı” gibi özellikler istedi. 38 araç için ise “tam otomatik klima, deri döşeme, ısıtmalı koltuklar” gibi şartlar sıralandı.

BEŞ YEDEK ARAÇ

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre TBMM Başkanlığı, ihaleyi kazanan firmadan 66 aracın yanı sıra beş de yedek araç bulundurmasını istedi. İhale şartnamesinde konuyla ilgili olarak, “Yedek araçlar kurumumuza ait garajda her an hizmete girecek şekilde hazır bulundurulacak, ihtiyaç halinde derhal idareye teslim edilecektir. Yedek araçlar için ücretlendirme yapılmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

LİMUZİNE KASKO İHALESİ AÇILDI

TBMM'nin açtığı “Zorunlu Mali Sorumluluk ve Genişletilmiş Kasko Sigortası İhalesi” Meclis’in araç filosunu da ortaya çıkardı. Buna göre, aralarında, ‘limuzin’, otobüs ve minibüslerin de bulunduğu 231 araç için kasko ihalesi açıldı. TBMM’nin kaskolanacak araçları arasında makam otolarının yanı sıra Mercedes marka otobüsler, Hyundai marka limuzin, damperli kamyon, cenaze aracı ve çeşitli arazi araçları yer aldı.