'Tasarruf' seçim propagandasında kaldı: Cumhurbaşkanlığına yeni araçlar geliyor

Devlette israf tüm çevrelerin ortak söylemi, AKP iktidarı tasarruf yapılması gerektiğini belirtirken  seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığına yeni araçlar kiralamak üzere ihale açıldığı belirtildi.10-04-2019 18:19

Devlette israf tüm çevrelerin ortak söylemi, AKP iktidarı tasarruf yapılması gerektiğini belirtirken  seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığına  6'sı yabancı, 19'u yerli olmak üzere sürücülü 25 araç kiralamak üzere ihale açıldığı belirtildi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre; daha önce açılan bazı araç kiralama ihalelerini, 'Ödeneğin üstünde teklif verilmesi' gerekçesiyle iptal eden Cumhurbaşkanlığı, 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki 36 ay süresince kullanmak üzere sürücülü, altısı yabancı menşeli, 19’u da yerli araç kiralamak üzere ihale ilanı yayımladı.

Kiralanacak araçların özelliklerine de yer verilen haberde, "Asgari 2017 model ve sedan kasa, siyah veya metalik gri olması istenilen yabancı araçlar için aranan özelliklerden bazıları 'Motor hacmi 1900-2000 cc arası, otomatik vites, elektronik park freni, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, anahtarsız çalıştırma sistemi, görsel park desteği, geri görüş kamerası, tam otomatik klima, yağmur sensörü” olarak sıralandı. Yabancı araçların 170 bin kilometre, yerli araçların ise 110 bin kilometreden daha fazla kullanılmamış olması' olarak sıralanıyor" dendi.

Geçen günlerde üç yıllık süre için 66 araç kiralayan Türkiye Büyük Millet Meclisi de 10 yeni araç daha kiralamak için ihale açtı. Yedi ay süre ile kiralanacak araçlar, TBMM’yi ziyarete gelen yabancı ülke meclis başkanları ve beraberlerindeki parlamento heyetleri ile diplomatik konukların hizmetinde kullanılacak.