'Tasarruf genelgesi'ne karşı gazeteciler eylemde: 'Haberin tasarrufu olmaz, yerel basını öldürmeyin!'

Gazeteciler yarın birçok ilde sokağa çıkarak, “Haberden tasarruf olmaz: Yerel basını öldürmeyin” sloganıyla "tasarruf genelgesi"nin iptalini isteyecek.07-07-2021 15:07

İleri Haber

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı “tasarruf genelgesi”nde kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması ve zorunlu ilanlar dışında ilan yayımlanmaması yönündeki karara karşı gazeteciler sokağa çıkıyor. Yarın birçok ilde yapılacak eylemlerle “Haberden tasarruf olmaz” denilecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan “tasarruf genelgesi” basını da zor durumda bırakacak yeni talimatlar getirdi. Genelgeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması, zorunlu ilanlar dışında ilan yayımlatılmaması yönünde kararlar alındı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) yapılan açıklamada, bu genelgenin iptali istendi. “Tasarruf tedbiri adı altında alınan bu karar işçisiyle işvereniyle tüm basın camiasını derinden üzmüştür. Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu? Gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu karar tüm toplumun zararınadır. Öte yandan bu karar, pandemi, ekonomik kriz ve dijitalleşme ile zaten büyük zorluklar yaşayan yazılı medyaya ölümcül bir darbe vuracaktır” denilen açıklamada, kamu kuruluşlarının abonelikleri ve ilanlardan başka bir geliri olmayan yerel gazetelere uygulanacak bu ambargonun onların tek tek kapanmasına, yerel basında çalışan binlerce gazetecinin işsiz kalmasına neden olacağı vurgulanırken, “Yerel gazeteler devletten destek beklerken bu genelge ile nefes alamaz hâle gelecektir” ifadeleri kullanıldı.

‘GAZETELER TASARRUF ARACI OLARAK GÖRÜLEMEZ’

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Gazeteler bir kamu faaliyeti yürütmektedir. Haber hepimize ekmek ve su gibi lazımdır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının tesis edilmesi demokrasilerin gereğidir. Gazetecilerin işlevini yerine getirebilecekleri koşulların yaratılması hükümet edenlerin görevidir. Toplumun kültürel gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir. Kamu kuruluşlarına gazete aldırmayarak yapılacak tasarruf devede kulak bile olmayacaktır. Eğer tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bu genelgenin iptalini istiyoruz.

Başta yerel gazeteler olmak üzere medya kuruluşlarına daha fazla destek verilmesinin ülke demokrasisine katkı sunacağına inanıyoruz.

GAZETECİLER EYLEMDE: ‘HABERDEN TASARRUF OLMAZ’

Öte yandan gazeteciler yarın birçok ilde sokağa çıkarak, genelgenin iptalini isteyecek. “Haberden tasarruf olmaz: Yerel basını öldürmeyin” sloganıyla yapılacak eylemlerin yer ve saatleri şöyle:

Adana - Sanatçılar Parkı - Saat 12.00

İzmir - Hasan Tahsin Anıtı önü - Saat:12.00

Mersin - Uğur Mumcu Anıtı önü - Saat:12.00

Eskişehir - Adalar Migros önü - Saat:12.00

İstanbul - TGS Akademi (basın toplantısı) - Saat:12.00

Ankara - TBMM (basın toplantısı) - Saat:13.00