Tarım Kredi Marketleri Meclis gündeminde: 'Satış garantisi mi olacak?'

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, TBMM Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi verdi.12-10-2021 14:24

İleri Haber

CHP’li Orhan Sümer, Tarım Kredi Marketleri’ndeki bazı ürünlerin zincir marketlerde daha ucuz olduğunun ortaya çıkması üzerine konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Sümer, “Devletin işi manavcılık değil. Milletin ucuz ürüne erişebilmesini sağlamak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi verdi.

 “Yanlış tarım politikaları, tarımsal üretimdeki yüksek maliyetler, girdi fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, dışa bağımlılık, döviz kurundaki artış, taşıma-lojistik maliyetleri, hem girdi hem de tarım ve gıda ürünleri ithalatı, finansman sorunu nedeniyle tarım ve gıda fiyatlarındaki yükseliş sürüyor” diyen Sümer, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın market alışverişinde fiyatlar için “Gayet uygun” açıklamasının ardından yapılan araştırmada ayçiçek yağı fiyatlarının zincir marketlerde daha ucuz olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

TANZİM ÇADIRLARI - TARIM KREDİ MARKETLERİ İKTİDARIN ÇÖKÜŞ BELGESİDİR

Tarım Kredi Marketleri ile gıda fiyatlarının düşürülmesinin ilk kez gündeme gelmediğini belirten Sümer, daha önce de Erdoğan’ın, 197 olan Tarım Kredi’ye ait market sayısının 500’e çıkarılması talimatı verdiğini hatırlattı.

Sümer, şunları söyledi:

Çiftçiden alınan ürünler doğrudan tüketiciye satılacak, hem çiftçi hem de vatandaş kazanacaktı. 500 marketle gıda fiyatlarının düşürüleceği iddia edilmişti. Ama düşmedi. Yine yerel seçimlerden önce Tanzim Satış Çadırları kurulmuştu. Fiyatlar düşmek yerine daha da yukarı çıktı. Bir iktidar vatandaşı daha ucuza sebze meyve alabilsin diye manavcılık işine el atıyorsa orada iktidar ömrünü tamamlamış, memleketi batırmış demektir.

YİNE ‘GARANTİ’…

Türkiye ne yazık ki AKP İktidarının başarısızlıkları nedeniyle çok acı olayları tecrübe ediyor. Sayıştay Raporlarıyla tanzim çadırlarının zarar ettiği ortaya çıkmıştı. Şimdi Tarım Kredi Marketleri’nin sayısının arttırılacağı söyleniyor.

Yapılan araştırmada temel mutfak ürünü olan sıvı yağın zincir marketlerde daha ucuz olduğu ortaya çıkıyor. Bu sonuçla devlet eliyle market açılacak ama zarar edecek. Milletin parası yine çöpe atılmış olacak. Geçiş garantili köprü yaptılar zarar ediyor. Uçuş garantili havalimanı yaptılar zarar ediyor. Yatış garantili hastane yaptılar zarar ediyor. Tüm bunları muhalafet olarak biz söylemiyoruz. Sayıştayın raporlarında yer alıyor. Şimdi satış garantili market mi açacaklar? Yanlış tarım politikalarına devam edildiği sürece 500 değil 1500 market de açılsa sonuç değişeyecektir.