Tarım Bakanı: Devletin topraklarını kiraya açmamız gerekiyor

AKP Ödemiş İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden Tarım ve Ormancılık Bakanı Pakdemirli "Devletin topraklarını kiraya açmalıyız" dedi.15-07-2018 23:05

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AKP Ödemiş İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti. Tarımda yaşanan sıkıntıları bildiğini söyleyen Pakdemirli "Devletin çok münbit toprakları var. Bunları ilerleyen dönemde kiralamaya açmak istiyoruz" dedi.

"AZ AZ HARCAYIP ÇOK ÇOK KAZANMAMIZ LAZIM"

Pakdemirli’nin açıklamasının bir kısmı şöyle: "Ortak dert nedir, çok çok harcayıp az az kazanıyoruz. Az az harcayıp çok çok kazanmamız lazım. Bunun için yapısal değişikliğe ihtiyaç var. Kafalarımızın da değişmeye ihtiyacı var. Yapısal değişiklik gerektirmeyen problemleri hemen çözeceğiz. 'Zor diye bir şey yok' diyorum bürokratlarıma, eğer milletin, memleketin, üreticinin, tüketicinin faydasınaysa. Biz üreticiyi üzmeyeceğiz, ezmeyeceğiz. Bunların yollarını arayacağız. Bu arada da gıda enflasyonuna dikkat edeceğiz. Üretici olmayan milyonlarca vatandaşımız var. Onlar da evlerine götürdükleri fileleri doldururken biraz daha rahat edecek, ateş pahası filelerle evlerine gitmeyecek. Bunları da çok ince ayrıntılı kontrol ediyor olacağız."

"DEVLETİN TOPRAKLARINI KİRAYA VERECEĞİZ"

Tarım ve ormanın ayrı bakanlıklarda olduğunu, şimdi ise su ve toprağı birleştireceklerini belirten Pakdemirli, "Devletin çok münbit toprakları var. Bunları ilerleyen dönemde kiralamaya açmak istiyoruz. Burada işte kooperatifleşmenin önemi ortaya çıkıyor. Tek kişinin, 3-5 kişinin yetmeyeceği güçlerde bu kiralamaları yapıp çok büyük arazilerde, ölçek ekonomisine uygun tarımı, hayvancılığı yapma imkanımız olacak" diye konuştu.

Pakdemirli, devletin çok büyük arazilerin üzerinde olmaması gerektiğini iddia ederek bunların vatandaşa verilmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili  "Güzel bir kira kontratı yapacağız. İyi kontratların üzerinde bunların halkımızla buluşmasını sağlayacağız. Hem üreticilerimize bir kazanç kapısı imkanı olacak hem de tüketici yerli ürünlerden dolayı gıda enflasyonun bir nebze de daha kurtulmuş olacak" ifadesini kullandı.

“PATATES,DOMATES GÜNDEN GÜNE ARTAR DA AZALIR DA”

Bakan Pakdemirli, gazetecilerin domates fiyatlarına ilişkin sorusuna, "Patates, domates… Bunların hepsi günden güne artacak, azalacak. Bunları hep görüyor olacağız. Yoksa günlük hal fiyatlarıyla, bir indi bir çıktı, bunların zikzaklarıyla hayat boyu uğraşacağız demektir" yanıtını verdi.