'Tarihimizin en uzun resesyon dönemi olabilecek bir sürece girdik'

İktisatçı yazar Atilla Yeşilada ekonominin durumunu değerlendirdi.08-03-2019 18:05

İktisatçı yazar Atilla Yeşilada Türkiye ekonomisinin durumunu değerlendirdi.

'EN BÜYÜK BORÇ DARBOĞAZI'

Atilla Yeşilada, "Cari açıktaki daralma ve enflasyondaki düşüşün ve dengelenmenin hükümetin aldığı tedbirlerin sonucu olarak lanse ediliyor ancak durum bu değil. Türkiye'de hane halkının harcamalarının tamamen bitmesi ve iç talebin çökmesinin bir sonucudur. Eğer bir noktada ülkede yeniden moraller düzelip iç harcama başlarsa bu sorunlar geri gelecektir ama düzelemez çünkü kurumlar ve özel sektör tarihinin en büyük borç darboğazına girdi. Şimdi o borçlar bankaların bilançolarına yansıyor. Dolayısıyla biz bu kafada gittiğimiz sürece bu resesyon da bitmeyecek" şeklinde konuştu. 

'KONKORDATOLAR YAPAY YÖNTEMLERLE AZALTILDI'

Geçtiğimiz gün sayısı azaldığı açıklanan konkordatolar için Yeşilada "Bu konuda Sayın Albayrak zaten nasıl azaldığını kendisi söylüyor; bir mevzuat değişikli yapıldı ve artık bağımsız bir denetim raporu olması çok zor ve bu olmadan mahkemeler konkordato kabul etmiyorlar. bağımsız denetim raporunu arayın bulun bakalım bulabilecek kurum var mı acaba? İkinci olarak resmen hazine veya BDDK devreye girmiş, tam olarak hangi kurum olduğunu da bilmiyoruz çünkü 'biz' diyor Sayın Albayrak konuşurken. Bu kurum şirketleri bankalara götürüp ebelik yapıyor ve oturun anlaşın aranızda konkordatoları erteleyin diye zorluyor" dedi. 

'AKP'NİN HATA YAPMA GELENEĞİ'

Euronews'e konuşan Yeşilada, döviz krizi için ise "Şu an TL gerçek değerinde ve daha fazla değer kaybetmesi için aslında bir neden yok. Ne var ki, 30 yıldır bu işi yapan biri olarak şunu biliyorum ki AK Parti'nin sürekli şansını zorlama ve hata yapma geleneği var. Buna güvendiğim için de bir kez daha kuru azdıracaklarından eminim ki bu oluyor da gördüğünüz gibi. Rahip Brunson olayından bir ders alınmadı. Şimdi de S-400 inatlaşması başladı. Her gün aldık, alacağız, kimse bizi durduramaz gibi büyük büyük laflar ediliyor yine. Israr devam ederse birden Halkbank gündeme gelecek, yaptırım söylemleri gündeme gelecek. Türkiye tamam yeter diyene kadar kur yükselecek ve nihayetinde Türkiye'nin masaya oturması beklenecek ama çok iyi biliyorum ki o S-400'ler Türkiye'ye gelmeyecek" diye konuştu. 

'FAİZ LOBİSİ GİTTİ, GIDA TERÖRÜ GELDİ'

Yeşilada faizlerle ilgili "Bu sorunun şaka olduğunu varsayıyorum. Faiz lobisi diye bir şey yok. Üst akıl da yok. Ejderhalar da yok. Çalı süpürgesi üzerinde uçan cadılar da yok. Bu uyduruk tartışma niye bitti çünkü şimdi gıda teröristleri diye daha şehvetli ve işe yarar bir düşman bulundu ve kampanya bunun üzerinden dizayn ediliyor. Beka meselesi deniyor, kimin için ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikrim yok. Bu şekilde bir oy avcılığı mevcut" dedikten sonra tanzim satışlarla ilgili olarak "Sevgili başkanımızın ekonomi teorilerini kendi kafasına göre yorumlamak gibi bir huyu var. Ben bunlara katılmıyorum tabi ki, Türkiye'de süpermarketlerin, pazarcıların, manavların sebze ve meyveleri elde ettikleri tek bir yer var o da Türk çiftçisi. Siz tanzimle bunlara rakip olduğunuzda serbest piyasa ile oynamış olursunuz. Halcilerin kabzımalın manavın karını elinden almış olursunuz ve serbest piyasanın temeline dinamit lokumunu koymuş olursunuz. Sayın başkanımızın bu gerçekleri yeniden tanımlamaya çalışması benim yer çekimini yeniden tanımlamama benziyor. Bunların seçim propagandası olmasını diliyorum sadece" ifadelerini kullandı.