'Tarihi Eminönü Kahvecisi' ile ilgili 'sevgililere taciz' iddiası: ‘Biz zaten hep uyarıyoruz’

'Tarihi Eminönü Kahvecisi' ile ilgili 'sevgililere taciz' iddiası: ‘Biz zaten hep uyarıyoruz’

Üsküdar’da sevgilileri darbettikleri iddia edilen Tarihi Eminönü Kahvecisi sahipleri ve çalışanları, polislere “Biz zaten hep uyarıyoruz kimse bu arkadaşlar gibi sorun çıkarmıyor” diyerek sistematik tacizlerini itiraf etti.  

İleri Haber

Üsküdar’da bulunan Tarihi Eminönü Kahvecisi sahiplerinin ve çalışanlarının ‘ahlaksızlığı engellemek’ bahanesiyle yoldan geçen çiftleri darbettikleri iddia edildi.

Üsküdar Vapur İskelesi’nden çıkıp erkek arkadaşı ile evine doğru yürüyen 24 yaşındaki bir kadın 11 Kasım gecesi Tarihi Eminönü Kahvecisi sahiplerinin ve çalışanlarının saldırısına uğradığını iddia etti. Sosyal medyada bir paylaşım yapan kadın saldırganların polise, “Abi sen olsan sen de uyarırsın herkesin içinde af edersin sarmaş dolaş görsen, biz zaten hep uyarıyoruz kimse bu arkadaşlar gibi sorun çıkarmıyor” diyerek sistematik şiddet uyguladıklarını itiraf ettiklerini belirtti.

SOKAKTA SARILMAK VE EL ELE YÜRÜMEYE HAKARET VE TACİZ

Kadın, Tarihi Eminönü Kahvecisi sahiplerinin ve çalışanlarının saldırısını şu sözlerle anlattı:

“Üsküdar'da ikamet eden 24 yaşında bir kadın öğrenciyim. 11 Kasım 2021 tarihinde saat 00.50'de erkek arkadaşımla birlikte Üsküdar vapur iskelesinden evimize doğru yürüdüğümüz sırada, Tarihi Eminönü Kahvecisi isimli işletmede oturmakta olan iki şahsın mekandan kalkıp bize doğru gelerek sokakta sarılmamız ve el ele yürümemizle ilgili hakaret içeren sözlü tacizlerine maruz kaldık.

‘BURADA CAMİLER VAR SİZ BURADA BÖYLE SARILAMAZSINIZ’

Oldukça saldırgan bir tavırla burada camiler var siz burada böyle sarılamazsınız diyerek hakaret etmeye, siz Müslüman değil misiniz gibi sözlerle bizi taciz etmeye başladılar. Yanıt vermekten olabildiğince kaçındığımız kısa bir münakaşa ardından, sizinle konuşmak istemiyoruz bizi taciz etmeyin, gibi sözlerle uzaklaşarak adımlarımızı hızlandırıp balıkçılar çarşısına doğru yürüdük. Çarşı'ya girdiğimiz sırada, az önceki tacizcilerle bağlantılı olan üçüncü bir şahsın siz kime kafa tutuyorsunuz gibi bir söylemle bir anda bizi çekiştirip erkek arkadaşıma kafa atıp yumruklamaya başlamasıyla neye uğradığımızı şaşırdık.

‘DÖRT KİŞİNİN ŞİDDETİNE UĞRADIK’

Şiddeti engellemek amacıyla araya girmeye çalışan ben ve özellikle de erkek arkadaşım bu kişi tarafından darp edilirken iki üç kişinin daha müdahale etmesiyle toplam dört kişinin şiddetine uğramaya başladık. Bağırarak çevreden yardım istemem ve ayırmaya çalışmam üzerine saldırganlardan biri kollarımdan tutarak beni sürüklemeye başladı ve bu sırada erkek arkadaşım diğer 3 kişi tarafından darp edildi. Olay sorasında yalnızca kendimizi darbelerden korumaya çalıştık. Civardaki belediye temizlik işçilerinin yardıma gelip ayırmasıyla kurtulup hem polisi aradık hem bekçileri bulup olayı anlattık. Bekçilerden yardım istediğimiz sırada bu defa yine Tarihi Eminönü Kahvecisinden çıkan ve işletmeci olduğunu düşündüğümüz kişi araya girip yürüyün buradan uzaklaşın ben buranın esnafıyım gibi söylemler ve çeşitli hakaretlerle bize yeniden sözlü olarak saldırdı.

SİSTEMATİK ŞİDDETLERİNİ İTİRAF ETTİLER: ‘BİZ ZATEN HEP UYARIYORUZ’

Ertesi gün polisin kamera incelemesi ve araştırması sonucu saldırganların tamamının bu işletme ve onların mahalleden çevresi olan kişiler olduklarını öğrendik. İfadeye gelen Eminönü Kahvecisi çalışanlarından biri bizi darp olayı öncesinde sözlü tacize maruz bırakan kişinin ‘Hakan abi’ diye bahsettiği kişi olduğunu ve Hakan abisinin niyetinin yalnızca ahlaksızlığı engellemek olduğunu belirterek, polislere, ‘Abi sen olsan sen de uyarırsın herkesin içinde af edersin sarmaş dolaş görsen, biz zaten hep uyarıyoruz kimse bu arkadaşlar gibi sorun çıkarmıyor’ diyerek uğradığımız tacizi kendilerine nasıl hak gördüklerini ve sistematik şekilde herkese uyguladıklarını pişkinlikle beyan etti.

‘KENDİMİ ASLA GÜVENDE HİSSETMİYORUM’

Bu şahıslar Üsküdarın en işlek yerlerinden birindeki mekanlarında ahlak bekçiliği ve şehir eşkıyalığına başları bile ağrımadan devam ederlerken biz gördüğümüz şiddet, işittiğimiz hakaretler ve tehditler yanlarına kalmasın diye uğraşmak ve evimize yürüdüğümüz her gün kendimizi korumanın yollarını aramak zorundayız. Ben her gün evime giderken önünden geçtiğim ve beni darp etmiş olan bu adamlar oradayken evime nasıl gideceğimin endişesini taşıyorum. Kendimi asla güvende hissetmiyorum. Haftanın üç günü iş çıkışı saat gece bire gelirken, bu kahvecinin önünden geçerek eve yürüyorum ve korkudan yolumu değiştirmek zorunda kalmayı asla kabullenmiyorum.

‘SOKAKLARI, MEYDANLARI, GECELERİ TERK ETMEYECEĞİZ’

Biz bu eşkıyaların cesaretlerinin kaynağını çok iyi biliyor, dört bir yandan sokakları, meydanları kampüsleri hatta uzanabildikleri ölçüde özel alanlarımıza kadar etrafımızı sarmış, yaşam alanlarımıza her alandan nüfuz ederek baskılarıyla bizleri sindirmeye çalışan bu zihnin yöntemlerinin neler olduğunu çok iyi anlıyoruz. Ne bir kadın olarak üzerimde hak gördükleri ahlaki tahakkümü kabul ediyor ne erkek arkadaşıma ve bana uyguladıkları şiddete susuyoruz. İşletmeci ve çalışanlar ile darp olayına ve sözlü tacize dahil olmuş faillerin tümü hesap verene dek peşlerini bırakmayacağız. Bu süreçte dayanışmanıza ihtiyaç duyuyoruz. Sokakları, meydanları, geceleri terk etmeyeceğiz.”

DAHA FAZLA