Taraftarlardan rüşvet ve ırkçılığa karşı protesto

Taraftar gruplarının protestoları sürerken, önümüzdeki haftanın lig ve kupa karşılaşmaları sırasında da yeni protesto gösterilerinin devam edeceği belirtiliyor.23-09-2018 17:05

Alman Futbol Federasyonu (DFB), Bundesliga karşılaşmalarının oynandığı statlarda Almanya'nın EURO 2024'e ev sahipliği yapmak için yürüttüğü kampanyanın desteklenmesine için pankartlar sergiletirken, bazı kulüplerin taraftarları federasyonu ve ırkçı Almanya için Alternatif’i (AfD) protesto ediyor.

DW Türkçe'nin haberine göre, UEFA'nın Nyon kentindeki merkezinde 27 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan oylamaya günler kala, protestolardan biri Stuttgart-Fortuna Düsseldorf maçından yapıldı.

‘AVRUPA’NIN KALBİNDE YOLSUZLUK’

Stuttgart taraftarları, Almanya'nın "Futbolla birleştik - Avrupa'nın kalbinde" olan EURO 2024 adaylık kampanyası sloganını "Parayla birleştik - Avrupa'nın kalbinde yolsuzluk" şeklinde değiştirdikleri pankartı tribünlere astı.

Bir başka pankarta ise "Bir sonraki turnuvayı satın almak için iyi fırsat. Grindel ve Koch defolun! Kahrolsun DFB" yazıldı.

Benzer pankartlar, Almanya'daki birçok maçta daha görüldü.

EV SAHİBİ OLABİLMEK İÇİN RÜŞVET VERİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Alman yetkililerin 2006 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini alabilmek için rüşvet verdiklerine dair iddialara ilişkin soruşturmanın üstünün kapatıldığını savunan taraftarlar, bu nedenle federasyona tepkili.

TARAFTARLAR BAŞKA KONULARDAN DA TEPKİLİ

Ancak Almanya'da taraftarlarla federasyon arasındaki gerginlik geçtiğimiz yıldan bu yana sürüyor. Bundesliga karşılaşmalarının organizasyonundan ve maçların hafta sonu dışındaki günlere de dağıtılmasından şikâyetçi olan taraftarlar, futbolun ticari amaçlara alet edilmesine tepki gösteriyor.

Federasyon karşıtı taraftar grupları, önümüzdeki haftanın lig ve kupa karşılaşmaları sırasında da yeni protesto gösterileri düzenlemeye hazırlanıyor.

AFD DE PROTESTO EDİLİYOR

Öte yandan Almanya'da federasyonun EURO 2024 için başlattığı kampanya, aşırı sağı ve sağ popülist ana muhalefet partisi Almanya için Alternatif’i (AfD) protesto eylemine de dönüştü. Bremen stadında Bundesliga karşılaşmasından önce ırkçılık aleyhtarı sloganların yer aldığı pankartlar açıldı.

Bremen Futbol Kulübü Başkanı Hubertus Hess-Grunewald, “Bremen takımının taraftarı olmanın AfD’ye oy vermekle çeliştiğini bütün AfD’liler bilmelidir” dedi. Frankfurt Kulübü Başkanı Peter Fischer de “Almanya’nın dünyaya açık ve hoşgörülü bir ülke olduğunu göstermek için” başlatılan kampanyaya benzer bir açıklamayla katıldı.