Tarafsızlık yalanı: Fatih Çekirge de kovulacak mı?

Referandumda “Hayır” oyu vereceğini açıkladığı için İrfan Değirmenci’nin Kanal D’deki işine son veren Doğan Grubuna tepki devam ediyor. Doğan Medya’nın açıklamasında “İrfan Değirmenci’nin kamuoyunca tartışılan bir konuda taraf olduğu için” iş akdini feshettiğini iddia etmesinin ardından sosyal medyada çok sayıda insan “’Evet’ diyeceğini açıklayan Fatih Çekirge’nin işine son verilecek mi?” ifadelerini kullandı.12-02-2017 08:38
İleri Haber

Referandumda “Hayır” oyu vereceğini açıkladığı için İrfan Değirmenci’nin Kanal D’deki işine son veren Doğan Grubuna tepki devam ediyor. Doğan Medya’nın açıklamasında “İrfan Değirmenci’nin kamuoyunca tartışılan bir konuda taraf olduğu için” iş akdini feshettiğini iddia etmesinin ardından sosyal medyada çok sayıda insan “’Evet’ diyeceğini açıklayan Fatih Çekirge’nin işine son verilecek mi?” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZISINDA “EVET” ÇAĞRISI

Doğan Grubu açıklamasında "Arkadaşımız İrfan Değirmenci, sosyal medyada, 10 Şubat tarihinde yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olmuştur. Bu nedenle kendisiyle iş akdimizi sonlandırıyoruz" ifadelerini kullanırken, Fatih Çekirge, 30 Ocak tarihli Hürriyet'teki “Madem sordunuz, ben de oyumu açıklıyorum, çünkü” başlıklı yazısında, referandumda kullanacağı oyu açıklamıştı. Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’ün kendisine çağrı yaptığına dikkat çeken Fatih Çekirge köşesinde, “Ben yıllardır başkanlık sistemini savunan birisi olarak elbette, ‘Evet’ diyorum” açıklamasında bulunmuştu.

CHP’Lİ YARKADAŞ: “EVET” DİYEN FATİH ÇEKİRGE NE OLACAK?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’da konuyla ilgili sosyal medyada bir açıklama yaptı. Yarkadaş’ın açıklamaları şu şekilde;

Sevgili meslektaşım İrfan Değirmenci, bu alçak baskıcı düzende ekibinle birlikte onurlu davranmanın bedelini ödüyorsunuz. Halktan yana tavır koyanlar eğilmez bükülmezler. Siz bu bedelin ödetileceğini bilerek hareket ettiniz. "Tarafsızlık" gibi içi boş bir kavramın arkasına sığınan ve iktidara selam çakan holding yönetimi; söylediğinde samimi ise Fatih Çekirge'nin bu yazısına ne diyecek? Fatih Çekirge, Hürriyet'teki köşesinde "Evet" oyu vereceğini açıklayınca "tarafsızlık" ilkesi ihlal edilmiyor; İrfan Değirmenci HAYIR diyeceğini söyleyince, ilkeler hatırlanıyor! Hepimiz meselenin ilkelerden değil, KORKULARDAN kaynaklandığını biliyoruz. Fatih Çekirge EVET dediği için bedel ödemiyor; ödemesini de istemeyiz... Ancak @degirmencirfan HAYIR deyince işinden oluyorsa, "tarafsızlık" ilkesi koca bir yalandır. Ayrıca dünyanın her yerinde, gazeteler ve gazeteciler, bu tür seçimlerde tavırlarını açıklarlar. Bu okura / izleyiciye saygının gereğidir. Gazeteci, tavrını açıklar ve takipçisi de kendisine sunulan haber ve yorumu o  gözle izler... Holdingin korkularına teslim olmuş yöneticilerine bunları anlatmanın bir anlamının olmadığının farkındayım. Ama unutmasınlar, HAYIR oyları onların da kurtuluşu olacak. HAYIR, onların ayağına vurulan prangayı da çözecek. HAYIR, seni ve ekibini nasıl özgürleştirdiyse, onları da özgürleştirecek. Bugün, HAYIR dediğiniz için işine son verilen sen İrfan Değirmenci ve ekibin, bu ülkede yaratılmak istenen korku iklimi karşısında adeta bir Anka kuşu olacaksınız. Yalnız değilsiniz; güçlü gibi görünüp yalnız olanlar, sizden korkan ve ekmeğinizi elinizden alanlardır. Medya tarihine altın harflerle geçtiniz. Işığınız, karanlığı yırtarak dalga dalga yayılacak.