'Tam kapanmanın ardından üç aşamalı açılma planlanıyor'

18 günlük kısıtlamaların ardından üç aşamalı bir planla sırasıyla okulların, küçük esnafın ve kafelerin açılması bekleniyor.04-05-2021 11:38

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının rekor seviyeye ulaşması üzerine 'tam kapanma' iddiasıyla alınan fakat milyonlarca işçinin yine işe gitmek zorunda bırakıldığı tedbirler 17 Mayıs'ta sona eriyor. 

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, 18 günlük kısıtlamaların ardından önce okulların açılıp sınavların yapılması planlanıyor. İkinci aşamada tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılışı var. Kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması gündemde.

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kısıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.