Taliban'ın iki numaralı ismi, öğretim üyelerine karşılık serbest bırakıldı

Taliban’ın iki numarası Siraceddin Hakkani’nin kardeşi Enes Hakkani, iki öğretim üyesine karşılık serbest bırakıldı.28-11-2019 10:05

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında yapılması beklenen esir takası Katar’da gerçekleşti.

Hakkani örgütü lideri Siraceddin Hakkani’nin kardeşi olan Enes Hakkani, Taliban’ın iki numaralı ismi olarak biliniyor. Hakkani grubu, ABD’nin 2001’de Afganistan’a müdahalesinden beri kanlı saldırılarla tanınıyor.

Enes Hakkani, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Amerikan Üniversitesi’nde görev yapan ve Taliban tarafından esir alınan iki hocanın serbest kalması karşılığında diğer 2 Taliban üyesiyle birlikte serbest bırakıldı.

Amerikalı 62 yaşındaki Kevin King ve Avustralyalı 50 yaşındaki Timothy Weeks 2016 yılının Ağustos ayında Taliban tarafından kaçırılmışlardı.

Serbest bırakılan Taliban’lı diğer iki ismin Hacı Mali Han ve Abdül Raşid olduğu açıklandı.

İDAM KARARI VERİLMİŞTİ

Söz konusu takas, ABD’nin de bulunduğu uluslararası ortaklarla yürütülen görüşmeler neticesinde gerçekleşti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçtiğimiz haftalarda Taliban’ın 3 yıldır elinde tuttuğu iki batılı öğretim üyesini bırakması karşılığında örgütün üst düzey 3 üyesinin serbest bırakılacağını duyurmuştu. Gani, bu takası Taliban’la görüşmelerin devamı, istikrar ve barış çabalarının bir parçası olarak nitelemişti.

Hakkani örgütünün lideri Siraceddin Hakkani’nin kardeşi olan Enes Hakkani, 2014’te Bahreyn’den Katar’a giderken güvenlik güçlerince yakalanmış ve Afganistan’a teslim edilmişti. 2016 yılında Hakkani hakkında idam kararı verilmiş, ancak Taliban’ın tehditleri ve Kabil’de üst üste gerçekleştirdiği saldırılar sonrası bu karardan dönülmüştü.

Hakkındaki idam kararı kaldırılan Hakkani, telefon kullanabildiği, televizyon izleyebildiği, spor yapabildiği güvenlikli bir ev hapsinde tutuluyordu. Hakkani, Afgan hükümeti ve ABD ile varılan anlaşma sonrası serbest bırakıldı.