Taliban yönetiminde kavga: Baradar ve Hakkani taraftarları birbirine girdi

Afganistan’da geçici hükümet kurma çalışmaları yürüten cihatçı terör örgütü Taliban’ın yönetiminde olan Molla Abdulgani Baradar ile Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Mülteciler Bakanı Halil-ur-Rahman Hakkani arasında büyük anlaşmazlık çıktığı iddia edildi.15-09-2021 12:15

Afganistan'da geçici hükümet kurma çalışmaları yürüten cihatçı terör örgütü Taliban yönetimi içinde büyük anlaşmazlık çıktığı iddia edildi.

Afganistan'da geçici hükümet kurma çalışmaları yürüten Taliban yönetimi içinde büyük anlaşmazlık çıktığı bildirildi.

BBC Peştu'nun üst düzey Taliban yetkililerinden edindiği bilgiye göre tartışma cumhurbaşkanlığı sarayında grubun kurucularından Molla Abdulgani Baradar ile Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Mülteciler Bakanı Halil-ur-Rahman Hakkani arasında çıktı. Bu isimlerin yandaşlarının da kavgaya tutuştuğu bildirildi.

Katar'da yerleşik ve tartıştığı belirtilen taraflara yakın bir başka Taliban kaynağı geçtiğimiz hafta da bir anlaşmazlığın yaşandığını aktardı.

BARADAR NEREDE?

Geçen haftadan beri yaşanan anlaşmazlıklara dair söylentilerin ardından Baradar ortadan kaybolmuş ve hatta öldüğü iddia edilmişti.

İddialarda Baradar taraftarları ile Hakkani taraftarları arasında çatışma yaşandığı ve Baradar'ın bu olaylarda hayatını kaybettiği ya da ağır yaralandığı ileri sürülmüş,Taliban yönetimi ise bu söylentileri ve örgüt içinde bölünme yaşandığı konusundaki iddiaları birçok defa yalanlamıştı.

BBC'nin haberinde Baradar'ın söylentilerden bu yana kamuoyunda görülmediği bildiriliyor. Geçen hafta çıkan tartışmanın ardından Kandahar'a gittiği belirtilen Baradar'ın dün bir sesl mesaj yayınlayarak iyi olduğunu aktardığı ancak BBC'nin bu mesajı doğrulayamadığı belirtiliyor.