Taliban yetkilisi Wasiq: Kadınların spor etkinliklerine katılması yasaklanacak

Taliban Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı Ahmadullah Wasiq, "Kadınların kriket oynamasına izin verileceğini düşünmüyorum çünkü kadınları kriket oynaması gerekli değil" dedi.08-09-2021 15:53

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı Ahmadullah Wasiq, kadınların spor etkinliklerine katılmasının yasaklanacağını duyurdu. Avustralya kamu yayın kuruluşu SBS'ye konuşan yetkili, kadınların spor etkinliklerine katılımının ¨uygun ve gerekli görülmediğini¨ savundu.

Geçtiğimiz günlerde, Afganistan erkek milli kriket takımın maçı Taliban yönetiminin ¨onay verdiği ilk uluslararası müsabaka¨ olarak duyurulmuştu. Söz konusu ¨onayın¨ kadın milli kriket takımı için geçerli olmayacağına işaret eden Wasiq, "Kadınların kriket oynamasına izin verileceğini düşünmüyorum çünkü kadınları kriket oynaması gerekli değil" dedi.

ABD: TALİBAN'I SÖZLERİYLE DEĞİL İCRAATLARIYLA DEĞERLENDİRECEĞİZ

Öte yandan, geçmişte kadınlara eğitim ve çalışma hakkının tanınmaması, kadınların evden yalnız çıkmasına izin verilmemesi gibi uygulamalarla anılan Taliban'ın yeni yönetimde ¨kapsayıcı olma¨ vaadine rağmen geçici hükümette kadınların ve etnik azınlıkların temsil edilmemesi dikkat çekti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Açıklanan listedeki isimlerin tümünün istisnasız Taliban üyeleri ya da onlara yakın kişiler olduğunu ve kabinede hiçbir kadın bulunmadığını not ettik" denildi. Açıklamada ayrıca, "Listedeki bazı şahısların ilişkileri ve geçmişleri de bizi kaygılandırıyor" ifadeleri yer aldı. ABD'nin Taliban'ı, ¨sözleriyle değil icraatıyla değerlendireceğinin¨ de altı çizildi.