Taliban: Ülkedeki yabancıları tahliyesinin 31 Ağustos'a kadar bitmesini bekliyoruz

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD'nin belirlediği 31 Ağustos tarihini hatırlatarak, o tarihte yabancıların tahliyesinin tamamlanmasını istediklerini söyledi.24-08-2021 17:10

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün, dün Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın önde gelen liderlerinden Molla Abdulgani Birader ile gizli bir görüşme yaptığı bildirildi.

Washington Post'un isimlerinin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Burns ile Birader'in dün Kabil’de bir araya geldiği belirtildi. Bunun, Kabil’in kontrolünü ele almasından sonra Taliban ile Biden yönetimi arasındaki ilk üst düzey yüz yüze görüşme olduğuna dikkat çekildi.

CIA konuyla ilgili açıklama yapmazken, Burns ile Birader'in, görüşmede yabancı güçlerin Afganistan'dan geri çekilmesi için belirlenen son tarih 31 Ağustos konusunu ele almış olabileceği ifade edildi.

Öte yandan Reuters haber ajansına konuşan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, 31 Ağustos'ta sona erecek çekilme mühletini uzatmayacaklarını açıkladı. Sözcü Mücahid, "Tahliyelerin 31 Ağustos'ta tamamlanmasını istiyoruz. Sürecin uzatılmasına dair anlaşmaya varmadık" dedi.