Taliban, Pençsir'in kontrollerinde olduğunu iddia etti

Taliban'dan yapılan açıklamada ülkede kontrol altında alınamayan son vilayet olan Pençsir'in tamamen ele geçirildiği iddia edildi.06-09-2021 08:43

Taliban, Afganistan'da kendi kontrolü altında olmayan son vilayet olan Pençsir'i tamamen ele geçirdiğini iddia etti. Bölgede Ulusal Direniş Cephesi ve Taliban arasındaki çatışmalar bir süredir devam ediyordu.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Taliban üyelerinin Pençsir bölge valiliği kampüsünün kapılarının önünde durduğu görülüyor. 

Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, henüz konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. Mesud dün yaptığı açıklamada Taliban'ın da aynısını yapmayı kabul etmesi şartıyla silah bırakıp müzakerelere dönmeye hazır olduklarını söylemişti.

Militan grubun sözcüsünün yaptığı açıklamadaki iddialar doğruysa, Taliban Afganistan'ın tamamını ele geçirmiş olacak. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan'dan çekilme kararlarının ardından yaşananları bölgesel müttefikleriyle görüşmek için bugün Doha'da olacak.

PENÇŞİR GÜÇLERİ YALANLADI

Öte yandan, Pençşir'de Taliban'a karşı savaşan 'Kuzey İttifakı' güçleri ise iddiaları yalanladı ve radikal 'mücadeleyi sürdürme sözü' verdi.