Taliban, kadınların üniversitelerden uzaklaştırıldığını açıkladı

Radikal İslamcı Taliban tarafından Kabil Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Eşref Ghariat, "Herkes için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça kadınların üniversitelere girmesine, çalışmalarına izin verilmeyecek" dedi.28-09-2021 13:41

Radikal İslamcı Taliban, Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra başladığı kadın haklarına yönelik saldırılarına devam ediyor. Son olarak Taliban tarafından Kabil Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Eşref Ghairat, kadınların üniversiteden süresiz şekilde uzaklaştırıldığını açıkladı.

Ghairat, Twitter'dan hesabından yaptığı açıklamada, "Kabil Üniversitesi rektörü olarak size söz veriyorum, herkes için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça kadınların üniversitelere girmesine, çalışmalarına izin verilmeyecek. Önce İslam" dedi.

Ghairat, daha önce yaptığı açıklamalardan birinde üniversiteler için 'fuhuş yuvası' demişti.

"TÜM YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ ÇÖKÜYOR"

Sputnik'in aktardığına göre, isminin açıklanmaması koşuluyla The New York Times'a konuşan bir kadın öğretim görevlisi ise kararla ilgili olarak "Bu kutsal yerde İslami olmayan hiçbir şey yoktu. Başkanlar, öğretmenler, mühendisler ve hatta mollalar burada yetiştiriliyor ve topluma kazandırılıyor. Kabil Üniversitesi, Afganistan ulusunun evidir" ifadelerini kullandı. Kabil Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi öğretim görevlisi ve aynı zamanda Yüksek Öğrenim Bakanlığı eski sözcüsü Hamid Obaidi "Umut yok, tüm yüksek öğretim sistemi çöküyor. Her şey mahvoldu" dedi.

Afganistan öğretmenler birliği, geçen hafta Taliban'a Ghairat'ın atamasının iptal edilmesini talep eden bir mektup gönderdi. The Times'ın ulaştığı bazı sınıf arkadaşları ise Ghairat'ı kadın sınıf arkadaşları ve öğretim görevlileriyle sorunları olan aşırı görüşlü izole bir öğrenci olarak tanımladı.

"CESARETLERİ KIRILDI"

Türkiye'de bulunan Kabil Üniversitesi Kamu Politikası Okulu eski öğretim görevlisi ve gazeteci Sami Mehdi, "Kabil Üniversitesi bir beyin göçüyle karşı karşıya" dedi. Kabil'in Taliban'ın eline geçmesinden bir gün önce ülkeden ayrıldığını ancak öğrencileriyle iletişimini sürdürdüğünü söyleyen Mehdi "Cesaretleri kırıldı. Özellikle kızlar, çünkü geri dönemeyeceklerini biliyorlar" ifadelerini kullandı.