'Talanın resmi': Kütüklü fotoğrafın çekildiği alana tünel yapıldı

Direnişle birlikte simgeselleşen ‘kütüklü resmin’ olduğu alanın uğradığı tahribat da geçen 2.5 yılın ardından ortaya çıktı.14-11-2017 12:53

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe ve Genya bölgelerindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele eden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, şirkete yer tahsisi için bölgeye gelen heyetin yolunu kütükle kestikleri ve çevre mücadelesinin simgesi haline gelen alana 2.5 yıl aradan sonra yeniden çıktı. 

Cerattepe ve Genya bölgelerinde madencilik faaliyetlerine karşı 2.5 yıl önce bölgede nöbet tutan Yeşil Artvin Derneği üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri şirkete yer tahsisi yapmak için bölgeye geldiği sırada, kütükle barikat kurarak, yolu ulaşıma kapatmıştı. 

Fotoğrafın çekildiği günü anlatan Karahan, “Maden şirketinin yukarıya çıktığını öğrendiğimizde Artvin halkıyla gelmiştik. Kütüklü resmimizi çekmiştiniz ve Artvin halkı olarak onları geri çevirmiştik. Daha doğrusu geldiğimizde onlarla karşılaşmamıştık. Orman bölgeden şeflerle karşılaşmıştık. Onlar da zaten haklı görünce tutanak tutup geri dönmüşlerdi” şeklinde konuştu.

TÜNEL YAPILDI

DHA’ya konuşan Karahan, Cerattepe'deki eylemlerde iş makinelerini bölgeye sokmamak için halk tarafından kütükle kurulan ve çevre mücadelesinin de simgesi haline gelen barikatın yer aldığı alanda tünel yapıldığını söyledi: "2.5 yıl önce kütüklü fotoğrafın çekildiği yerin tam arkasında bulunan alana tünel açtılar. O bölge tamamen ormanlıktı, tünelden çıkan malzemeler o bölgeye atılmış. Bunun için kurumlara başvurduk ama ne yazık ki kurumlar 'Bir sorun yok' diye cevap verdiler. Devletin, halkın bürokratlarının şirketin karşısında elleri ayakları bağlanıyor, hiçbir şey yapamıyor ve söylemiyor.”