Taksim Dayanışması: Beyhude çabayı reddediyoruz

Gezi iddianamesinin kabul edilmesiyle birçok üyesi ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Taksim Dayanışması basın toplantısı düzenledi.11-03-2019 12:27

İleri Haber

Gezi direnişinin 'suç' kabul edilerek başlatılan soruşturma dalgasında, dava iddianamesinin kabul edilmesinin ardından Taksim Dayanışması'ndan da açıklama geldi.

AKP'nin, Gezi direnişini yeniden hedef almasına yönelik tepkiler devam ederken, birçok üyesi ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Taksim Dayanışması bir basın toplantısı düzenledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)'da düzenlenen toplantıda, "Geziyi lekelemeye yönelik beyhude çabalarınızı reddediyoruz, Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük ve adalet umududur" başlıklı bir açıklama yapıldı. Açıklamaya, Taksim Dayanışması üyeleri dışında siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.

'GEZİ TARİHİ YENİDEN YAZILMAK İSTENİYOR'

Taksim Dayanışması'ndan mimar Mücella Yapıcı'nın okuduğu açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafındna hazırlanan ve 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta kabul edilen, hiçbir somut delile dayanmayan, tamamen komplo teorilerinden ilhamla yazılmış akıl dışı iddianameyle Gezi tarihi yeniden yazılmak isteniyor" denildi.

Gezi davasıyla yargılanmak istenenlerin yalnızca 16 kişi olmadığının ifade edildiği açıklamada, ülkenin 80 ilinde Gezi'ye katılanlar hedef alındığı vurgulandı.

'TALEPLERİMİZİN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Açıklamada şunlar söylendi:

"Biz Taksim Dayanışması olarak, 2012 yılının Şubat ayında ilk toplantımızı yaptığımız taleplerimizin de, Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı anlardaki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hespa soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz. Gezi direnişi, suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz."