Taksi ve minibüs ücretlerine yüzde 25 zam!

İstanbul'da taksi ve minibüs ücretlerine yüzde 25 oranında zam geldi. Buna göre, taksimetrenin açılışı 4 TL'den 5 TL'ye yükselirken, minibüste ise en yakın mesafe 2,5 TL'den 3 TL'ye yükseldi.27-08-2019 20:16

İstanbul'da taksi ve minibüs ücretlerine zam geldi. Yeni zamlarla birlikte ücretler yüzde 25 oranında arttı.

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ndeki (UKOME) toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Aksu, taksi ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıkladı.

TAKSİMETRE AÇILIŞ 4 TL'DEN 5 TL'YE YÜKSELDİ

Aksu, “Ulaşım camiasında en son iyileştirme 07.09.2017 tarihinde gerçekleşmişti. Ulaşım camiası olarak yaklaşık 24 aydır zam beklentimiz var, tarife iyileştirme beklentimiz var. Maalesef biz istediğimiz zammı alamadık. O kadar sevinçli değiliz. Ama bir iyileştirme oldu. Taksimetre ücretlerinde yüzde 25 oranında iyileştirme oldu, zam yapıldı. Taksimetre açılış ücretimiz 4 TL idi, 5 TL oldu. İndi bindi ücretimiz 10 TL idi 13 TL oldu. Kilometre mesafe ücretimiz 1 kilometrede 2 lira 50 kuruş yazıyordu, bundan sonra kilometre başına 3 lira 10 kuruş yazacak” şeklinde konuştu.

MİNİBÜS ÜCRETLERİ NE DE ZAM!

İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge, “Minibüs üzerine 26 aydır zam almayan bir toplumuz. Çok mağdur olduğumuzu ileterek bize verilen sözler çok doyurucu olmasa da %20 gibi zamlarla bu sefer ki toplantının bitişi oldu. Esnafında en azından bir nebze de olsa yüzü güldü. Bu bir başlangıçtır. İndi bindi 2 TL idi, 2 buçuk TL oldu. Mesafelere göre 2 buçuk TL’lik yerler 3 TL oldu.” dedi.