Tacizciye 'otobüse binme' cezası

Otobüste bir kadını taciz eden ve daha sonrasında gözaltına alınan zanlı adli kontrol taleplerinin yanı sıra 'toplu taşıma araçlarını kullanma' cezasıyla serbest bırakıldı.01-10-2018 17:35

Otobüste bir kadını taciz ettiği suçlamasıyla yargılanan zanlı ‘toplu taşıma araçlarını kullanma’ cezası aldı.

İstanbul’da Temmuz ayında yaşanan olayda İETT otobüsünde bir kadına cinsel tacizde bulunan T.S kadının polis çağırmasıyla gözaltına alındı.

DAHA ÖNCE DE TACİZ SUÇUNDAN YARGILANMIŞ

Daha önce de taciz suçundan yargılanıp karşı tarafın şikayetinden vazgeçmesi üzerine beraat ettiği ortaya çıkan T.S tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme, tutuklamanın bir tedbir olduğunu, suçun şüpheli lehine değişebileceğini öne sürerek zanlıyı yurt dışı çıkış yasağı, haftada 4 gün imza, para cezası ve toplu taşıma araçlarını kullanmama cezasıyla serbest bıraktı. 

'KARAR DENETLENEBİLİR DEĞİL'

Mahkemenin bu kararı emsal taşımakla birlikte hukukçular tarafından yeterli bulunmadı. Verilen adli kontrolün denetleneme imkanının çok kısıtlı olduğunu söyleyen hukukçular, “Akbile el konarak çözülebilecek bir şey değil, başkasının akbilini de kullanabilir ya da farklı bir araç tercih edebilir” dedi.