Sütyenli klip çeken şarkıcıya ölüm tehdidi

Kırgızistan'da kadınlara yönelik cinsel ayrımcılığı konu edinen şarkısıyla gündeme gelen Asilbek, sütyenli klibi nedeniyle ölüm tehditleri alıyor.01-10-2018 13:10

Kırgızistan'da sütyeniyle klip çeken 19 yaşındaki pop şarkıcısı Zere Asilbek, ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Asilbek  'Bizi, bizim özgürlüğümüz yaratacak. Bir gün gelecek kimse bana ne giymem gerektiğini söyleyemeyecek" ifadelerinin yer aldığı, kadınlara yönelik cinsel ayrımcılığı konu alan şarkısı ve klibi nedeniyle saldırıya uğradığını açıkladı.

'BU TARTIŞMALARIN BAŞLAMASI GEREKİYORDU'

BBC'ye konuşan Asilbek, bu tartışmanın kadınların yaşadıklarıyla ilgili farkındalık yaratacağını vurguladı. 

Asilbek, "Şarkım kadınlar ve genel olarak insanlar hakkında. Kimse tarafından yargılanmadan ve kimseyi yargılamadan, istediklerini yapabilmeleri, istediklerini giyebilmeleri, ne istiyorlarsa onu olabilmeleriyle ilgili. Bu tartışmanın başlaması gerekiyordu. Tartışma, sorunumuzla ilgili farkındalık yaratacak" dedi.

'BAŞINI EZECEĞİZ'

Kliple ilgili yorumlarda, "Başörtüsü ve çıplak kadınlar. Allah bizi korusun", "Kırgız kızlarıyla alay ediyor", "İğrenç", "Başını ezeceğiz', "İstiyorsan git çıplak dolaş ama kızlarımıza kötü örnek olma", "Burası Avrupa ya da Amerika değil", "Sarkmış memelerini göstermenin neresi cesaret?" ve "Ahlaksızlığı özendiriyorsun" suçlamaları yapıldı. BBC’ye konuşan bir Kırgızlı ise "Eskiden bu tür şeyler için insan öldürürlerdi. Kimse onu öldürsün demiyorum ama davranışlarına dikkat etmeli" diyerek tehdit etti.

ŞİDDET VAKALARI MAHKEMEYE YANSIMIYOR

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılan 6 milyon nüfuslu ülkede kadına yönelik şiddetin yaygın olduğunu ve şiddet vakalarının çoğunun mahkemeye taşınamadığını söylüyor.