Sütyen Takmadığı İçin İşten Çıkarılan Kadından İnsan Hakları Davası

Sütyen takmadığı için işten çıkarılan kadın, iş yerine insan hakları davası açtı. Kadın, “Sütyen berbat bir şey” diyerek tepki gösterdi.03-09-2018 13:53

Kanada'nın Alberta eyaletinde yaşayan Christina Schell, çalışırken sütyen takma zorunluluğu getiren işverenine insan hakları davası açtı.

25 yaşındaki Schell, Osoyoos Golf Klubü'ndeki garsonluk işinden sütyen takmayı reddettiği için kovulmuştu. Schell'e kovulma nedeni olarak servis yaparken tişörtün altına sütyen ya da atlet giyilmesi yönündeki yeni yönetmeliğe uymaması gösterildi.

Golf klübünün müdürü Doug Robb’un ise Schell'e yeni giysi yönetmeliğinin kendi güvenliği için gerekli olduğunu söylediği aktarıldı.

‘SÜTYEN BERBAT BİR ŞEY’

Schell, Robb'un kendisine "alkol alınınca golf kulüplerinde neler olduğunu biliyorum" dediğini söyledi. Schell ayrıca iki yıl önce berbat bir şey olduğunu belirttiği sütyeni takmayı bıraktığını dile getirdi.

İşten çıkarılan Schell erkeklere yönelik bu tür bir giysi yönetmeliği olmadığı için konuyu mahkemeye taşıma kararı verdi. BBC Türkçe’nin aktardığına göre terel bir haber sitesine konuşan Schell, "Bu cinsiyete dayalı bir konu o yüzden de insan hakları meselesi. Benim meme uçlarım varsa erkeklerin de var" dedi.

CBC televizyonuna bu konuda görüş bildiren avukat Nadia Zaman "Sadece kadın çalışanların sütyen takması talep edilir ve buna benzer bir uygulama erkek çalışanlar için istenmezse bunu meşru gösteremezler" dedi.

‘İŞE SÜTYENSİZ GİTME HAKKI’ KAZANILMIŞTI

Bu hafta Manitoba'da bir McDonald's çalışanı işe sütyensiz gitme hakkı için verdiği savaşı kazanmıştı. Mc Donald's'ta aşçı olarak çalışan Kate Gosek sütyen takmama kararı nedeniyle işinde zorluklar yaşadığını açıkladı.

CBC televizyonuna konuşan 19 yaşındaki Gosek pek çok müdürün bundan hoşlanmadığını hatta kadın müdürlerinden birinin omzuna değerek sütyen askısı olup olmadığını anlamaya çalıştığını da söyledi.

‘CİNSİYETÇİ GİYSİ YÖNETMELİKLERİ KALDIRILSIN’

2016 yılında Ontario İnsan Hakları Komisyonu cinsiyetçi giysi yönetmeliklerinin kaldırılması yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu bildiride giysi yönetmeliklerinin, kadınların yüksek topuk ya da kısa etek gibi rahatsızlık verici giysileri çalışırken giymeye zorlanamayacağı söyleniyor.