Suruç’un 49. ayında polis ablukasında eylem

Suruç katliamının 49. ayında Suruç Aileleri İnisiyatifi Kadıköy Halitağa Caddesi’nde polis ablukası altında eylem gerçekleştirdi.21-08-2019 14:24

Suruç katliamının 49. ayında Suruç Aileleri İnisiyatifi Kadıköy Halitağa Caddesi’nde polis ablukası altında eylem gerçekleştirdi. 

Özgür Gelecek'in haberine göre, İnisiyatif adına Suruç katliamında yaralanan Çağla Seven’in yaptığı açıklamada 2015’ten bu yana sürdürdükleri adalet mücadelesinin altını çizerek katliamın tutuklu olan faillerin SEGBİS aracılığıyla mahkemeye fiziki olarak getirilmekten kaçınıldığı ve dolayısıyla adil yargılamanın önünün kesildiği belirtilerek ayrıca dosyanın genişletilmeyerek yargılanması gereken isimlerin “tanık” sıfatıyla mahkemeye dahil edilmesi ve tüm faillerin ortaya çıkarılmaması gerçekliği vurgulandı. “Herkes için adalet” taleplerini yineleyen Seven, geçen ay Kadıköy’de yapılan polis saldırısında birçok kişinin yaralanmasına ve gözaltına alınmasına dikkat çekti. Cumartesi Annelerinden yaşamını yitiren Elmas Eren’i anan Seven, “Onun adalet mücadelesi bizlere emanettir. 39 yıldır taşıdığı adalet bayrağını yere düşürmemek boynumuzun borcudur” dedi.

Eylem, Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 insan şahsında yapılan 33 dakikalık sessiz oturma eyleminin ardından katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunması ve “yaşıyor” sloganının atılmasıyla sona erdi. Son olarak Suruç için, Antep için adalet sağlanana kadar eyleme devam edeceklerini belirten Suruç Aileleri İnisiyatifi katliamın 50. ayında Halitağa Caddesinde adalet taleplerini yineleyeceklerini belirtti.