Suriyeli mültecilere plaj yasağı belediye meclisinde reddedildi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde geçen ay yapılan meclis toplantısında Suriyeli mültecilerin plaja alınmaması yönünde alınan karar bu ay toplanan mecliste yeniden görüşüldü ve reddedildi.02-07-2019 14:32

Antalya Gazipaşa Belediyesi’nin temmuz ayı meclis toplantısı, Gazipaşa Kültür Merkezi’nde Başkan CHP’li Mehmet Ali Yılmaz’ın yönettiği oturumda gerçekleştirildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis oturumunun haziran ayı toplantısında Suriyeli mültecilerin plaja alınmaması yönünde oy çokluğuyla kabul edilen, ancak Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın yasaya aykırı olarak meclise iade ettiği karar görüşüldü.

CHP, AKP ve MHP grup sözcüleri kararın yeniden oylanmasını ve kanunlara aykırılık varsa iptal edilip, yasağın kaldırılması yönünde beyanda bulundu. İYİ Parti grubu haziran meclisinde alınan plaj yasağının gerekçelerini sayarak, kararın arkasında olduklarını belirtti.

Yapılan müzakerelerin ardından karar yeniden oylamaya sunuldu. İYİ Parti’li 7 meclis üyesi karara olumlu yönde oy kullanırken, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ile CHP, AKP ve MHP’li 16 meclis üyesi olumsuz oy verdi. Oylama sonucu ‘Sığınmacı Suriyelilerin halka açık plaja alınmaması ve Suriyelilerin Zabıta Müdürlüğü’nün belirleyeceği bölgede denize girmeleri’ yönündeki karar oy çokluğuyla reddedildi. Haziran ayı meclisinde aynı karar Başkan Mehmet Ali Yılmaz’ın çekimser kaldığı oylamada AKP’li ve MHP’li üyelerin 7 ret oyuna karşılık, CHP’li ve İYİ Parti’li üyelerin 12 oyuyla oy çokluğuyla kabul edilmişti.