Suriyeli kadına taciz ve tehdide takipsizlik: 'Soruşturmaya gölge düşürüldü'

Suriyeli E.B., eşinin patronu Remzi N. tarafından taciz edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu fakat savcılık, dosyada takipsizlik kararı verdi.17-11-2020 07:32

Suriye’deki iç savaştan kaçarak eşiyle ve çocuklarıyla beraber Türkiye’ye gelen E.B. isimli kadın, Diyarbakır’da eşinin patronu Remzi N. tarafından taciz edildiği iddiasıyla Emniyet’e ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

İddiaya göre soruşturma, Remzi N.’nin birkaç ay önceye kadar Güvenlik Şube Müdürü olan kardeşi M.N’nin etkisi ile kapatıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Remzi N., “Zam istedi yapmadım. Kardeşimin kariyerini engellemek için iftira atıyorlar” dedi. E.B. ise “Emniyet’te kardeşim var, seni Suriye’ye göndeririz, eşini de öldürürüz” diye tehdit edildiğini ileri sürdü.

'YETERLİ ŞÜPHE NEDENLERİ VARKEN SORUŞTURMA KAPATILDI'

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, takipsizlik kararına itiraz eden E.B’nin avukatı Zeynep Şeşeoğulları, “Soruşturma başından sonuna kadar asayiş şube müdürlüğü ile yürütülmüş. Gözaltı, fezleke ve telefon teslim işlemlerinin altında da sırasıyla asayiş şube müdürü ve müdür vekilinin imzası vardır. Soruşturmada deliller toplanmamış veya leyhe olan diğerleri ise göz ardı edilmiştir'' dedi. 

Taciz edildiği iddia edilen E.B. ile şühpelinin yüzleştirilmediğini de söyleyen Avukat Şeşeoğulları, ''Tanıkların ifadesi ve psikolojik tıbbi rapor alınmadı. Şüphelinin kardeşi soruşturma işlemleri üzerine gölge düşürmüştür. Mağdur ve ailesi Türk vatandaşı değildir. Kimseleri yoktur. Soruşturmanın kasten takipsizlik kararı çıkacak şekilde yönlendirildiği soruşturma makamının aykırı bir şekilde yeterli şüphe nedenleri varken soruşturmayı kapattığı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

İddiaların sorulduğu Remzi N. ise “Bana atılmış bir iftiradır. Çalışma izni yok ama ben Allah rızası için işe aldım. Yanımda çalıştırdım. Elde hiçbir delil yok. Ben de karşı dava açacağım” dedi.