Suriyeli göçmenlerin iadesi için komite kuruluyor

Esad, konuyla ilgili "Suriye tüm evlatlarının geri dönüşü konusunda kararlı" demişti06-08-2018 16:57

Suriye hükümeti kabinesi, yaşadıkları köy ve kentlerden göç etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin evlerine geri dönüşü için bir koordinasyon komitesi kurulmasını kabul etti.

SANA'nın haberine göre bu komite  'yerinden edilen herkesin statüsünün belirlenmesi için gerekli önlemleri alacak ve farklı bölgelerde güvenlik ve temel hizmetleri sağlayarak bu kişilerin güvenli bir şekilde geri dönüşünü garanti altına alacak'.

Haberde ayrıca komitenin 'bu kişilerin 2011'de cihatçıların saldırılarıyla başlayan savaş öncesinde yaptıkları işlere geri dönmesi ve normal bir hayat sürdürmelerinin sağlanması için gerekli adımları atabileceği' de belirtildi.

'GERİ DÖNÜŞ KONUSUNDA KARARLIYIZ'

Temmuzda  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Şam, Amman ve Beyrut'u ziyaret etmişti.

Suriye Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Şam'daki görüşme sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Lavrentyev'e "Suriye tüm evlatlarının geri dönüşü konusunda kararlı" demişti.

BM'YE GÖRE GÖÇ EDENLERİN SAYISI 5 MİLYONDAN FAZLA

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 5 milyondan fazla Suriyelinin ülkeden göç etti. Bunların yarsısından fazlası Türkiye'ye, geri kalanların büyük kısmı da Lübnan ve Ürdün'e geçti.