Ortak Eylem Merkezi

Suriye'deki Kürtlerin örgütü YPG ile emperyalizm destekli küresel İslamcı çetelerin çatı örgütü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Ortak Eylem Merkezi oluşturdu. İttifakın amacının IŞİD'e karşı ortak mücadele olduğu bildirildi.10-09-2014 18:53

(İleri - Haber Merkezi) Suriye Kürtlerinin savunma gücü YPG ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer bazı silahlı muhalefet grupları arasında Fırat bölgesinde IŞİD'e karşı Ortak Eylem Merkezi oluşturuldu. Ortak gücün adı “Burkan El Fırat” olarak ilan edildi. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı oluşturulduğu ifade edilen ittifakın amacının IŞİD'in elindeki bölgeleri kurtarmak olduğu duyuruldu. 

ÖSO, Arap Baharı çerçevesinde, Suriye'deki Beşar Esad rejimini yıkmak için emperyalist metropoller tarafından desteklenen küresel İslamcı çetelerin çatı örgütü olarak biliniyor. ÖSO'da yer alan küresel İslamcı teröristler IŞİD'le çatıştıkları için emperyalistler tarafından 'ılımlı' şeriatçılar olarak görülüyor. Daha önce ÖSO'da yer alan pek çok militan son bir yıl içinde IŞİD'e katılmıştı. ÖSO ve YPG arasında inişli çıkışlı bir ilişki var. İki örgüt daha önce birkaç defa çatışmış zaman zaman da ittifaklar yapmıştı. İki örgüt arasındaki ilişki ilk kez 'ortak eylem merkezi' kurma düzeyine yükseliyor.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan haberde, Suriye Kürdistan'ında düzenlenen askeri bir tören ile ilan edilen 'Eylem Merkezi'nin bölgede aktif olan tüm güçlerden oluştuğu belirtildi. Yapılan ortak açıklamayı ise ÖSO'nun bir komutanı okudu. 

Açıklamada "Burkan El Fırat" adıyla "El Bagdadi" (IŞİD şefi) çetelerine karşı durmak için ilan edilen Ortak Eylem Merkezi katılan güçler şöyle sıralandı: "Liva El Tevhid Doğu Kolu, Liva El Siwar El Raka, Fecir El Huriye tugaylarına bağlı Şems El Şemal taburları, Halk Savunma Birlikleri (YPG), Kadın Savunma Birlikleri (YPJ), Seraya Cerablus, Liva Cephet El-Ekrad, Siwar Umunaa El Raka, El Kasas Ordusu, Liva El Cihad Fi Sebilillah."

EMPERYALİST MERKEZLERE ÇAĞRI
Açıklamada ayrıca şu maddeler yer aldı:
1-Kandırılan ve IŞİD'e katılan tüm üyeler bu örgütü terk etmeli
2-Uluslararası toplum, terörist IŞİD karşısında görevini yerine getirmeli
3-IŞİD'e karşı duran tüm taraflar Ortak Eylem Merkezi maddi ve manevi destek sunmalı

Açıklamada, bu eylem merkezinin görevinin IŞİD'in elindeki tüm bölgeleri kurtarma olduğu kaydedildi. Eylem Merkezi'nin kurtarma hedefindeki yerler ise şöyle sıralandı: Karakozak, Sırrin, Cerablus, Minbic ve köyleri ile Rakka ve köyleri.