Suriye ordusu stratejik öneme sahip M5 karayolunu geri aldı

Bu karayolunun açılmasıyla, Şam-Halep arasındaki kesintisiz bağlantı 2012’den bu yana ilk kez sağlanmış oldu.11-02-2020 13:34

Suriye ordusunun İdlib ve Halep’teki operasyonları devam ederken, M5 olarak bilinen stratejik öneme sahip Halep-Şam karayolu geri alındı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, M5 olarak bilinen bu stratejik karayolunun tamamının Suriye ordusu tarafından geri alındığını duyurdu. Bölgede ilerleyen Suriye ordusunun, Halep’in batısındaki bir mahallenin de tamamen alınması sonrası M5 üzerinde tam kontrol sağladığı belirtildi.

2012’DEN BU YANA İLK KEZ: STRATEJİK ÖNEME SAHİP

M5 karayolu, Suriye’nin güneyindeki Deraa ile kuzeyindeki Halep kentini birbirine bağlayan, stratejik bir hat. Bu karayolunun açılmasıyla, Şam-Halep arasındaki kesintisiz bağlantı 2012’den bu yana ilk kez sağlanmış oldu.

SIRADA M4 KARAYOLU VAR

Suriye ordusu, İdlib’in güneyinde Türkiye’yle gerilimin gölgesinde sürdürdüğü operasyonlarla Lazkiye ile Halep’i bağlayan M4 karayolunu açmayı hedefliyor. Bu iki yolun Suriye ordusunun kontrolüne geçmesi, iç savaşın başından bu yana ülkenin en büyük kentleri arasındaki bağlantının ilk kez kurulmuş olması anlamına gelecek.