Suriye: İsrail, ABD ve Türkiye dahil her türlü saldırganla mücadele edeceğiz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, AKP’nin Afrin’deki varlığını işgal olarak niteleyerek, “İsrail, ABD ve Türkiye dahil her türlü saldırganla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.19-02-2018 15:19

Moskova'da Valday Tartışma Kulübü'nde yapılan Ortadoğu konulu konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Suriye'nin Afrin kentine 'Zeytin Dalı Harekatı' olarak adlandırılan saldırıyı işgal olarak nitelendirdi.

Şaban, Suriye'nin İsrail, ABD ve Türkiye dahil her türlü saldırganla ve saldırganlık eylemleriyle mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

Devlet Başkanı Esad'ın danışmanı Şaban, Türkiye'nin Astana sürecini Suriye'deki işgali sürdürmek için kullandığını da ifade etti.
"Türkiye, Suriye'de işgalci durumunda ve Astana anlaşmalarını uygulamıyor. Ankara, anlaşmaları saldırganlığını gizlemek için kullanıyor" diyen Şaban, Türkiye'nin eylemlerinin Rusya'nın Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruma çabalarıyla çeliştiğini savundu.

Şaban, şöyle devam etti: "Eğer herhangi bir sorun yaşanırsa, NATO öncelikle Türkiye'yi destekleyecektir. BM Güvenlik Konseyi ve BM, bu işgale karşı çıkmalı. Zira bu, teröristlerin Suriye halkına karşı sonuna dek savaşmasına yardımcı oluyor ve Rusya, Suriye ve İran'ın teröre karşı nihai zafer ilan etmesini engelliyor."