Suriye harekâtında 6. gün: Suriye ordusu sınıra yaklaşmaya başladı

Türkiye'nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı harekât altıncı gününe girerken; DSG ile Suriye hükümeti arasındaki anlaşma sonucu Suriye ordusu; Menbiç, Rakka ve Haseke'deki bazı bölgeler ile Resulayn'ın güneyindeki Tel Temir'e girdi.14-10-2019 20:47

Fotoğraf: Bülent Kılıç / AFP

İleri Haber

AKP hükümetinin Kuzeydoğu Suriye’de cihatçı ÖSO çeteleriyle birlikte yürüttüğü ve birçok sivilin yaşamını kaybettiği harekat 6. gününe girdi. 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Suriye hükümeti arasında varılan anlaşma sonucu Suriye ordusu; Menbiç, Rakka ve Haseke'de bazı bölgelere, ayrıca Resulayn'ın (Serekaniye) güneyindeki Tel Temir'e girdi.

Suriye ordusunun bugün Kobane'ye de girmesi bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve beraberindeki cihatçı gruplar Tel Abyad'da kontrol sağlarken, Resulayn merkezi hala DSG'nin elinde bulunuyor.

Fırat'ın diğer yakasındaki İdlib'de ise Rusya'nın cihatçılara yönelik bombardımanları sürüyor.

Gün içinde öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

20.47: Suriye devlet haber ajansı SANA, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyindeki Menbiç şehrine girdiğini belirtti.

13.27: Şam ile DSG arasındaki anlaşmanın içeriğine dair detaylar ortaya çıktı. Rudaw'ın aktardığına göre, anlaşmadan öne çıkanlar şu şekilde:

-Suriye ordusu bütün sınır hattı boyunca konuşlanacak ve sınırlar bu şekilde korunacak.

-Anlaşma şu an için sadece askeri içeriği olan bir ‘ön mutabakat’. Buna göre, anlaşma uyarınca hükümet güçleri sınır bölgelerine batıda Menbic, kuzeydoğuda da Derik’ten giriş yapmaya başlayacak. Şu an için yerel yönetimlerin Şam’a bırakılması öngörülmüyor.

-Suriye ordusu, Tabka ve Rakka’daki Fırat Barajı ve Mensure’ye gidecek.

-Deyrül Zor’daki petrol rafinerisi Suriye ordusuna teslim edilecek.

-Suriye ordusu DSG’den pazartesi günü saat 15.00’a kadar Nusaybin’in karşısındaki Kamışlı’nın da kendilerine teslim edilmesini istedi.

12.25: Reuters: ABD'li bir yetkili, ABD'nin Kuzeydoğu Suriye’deki diplomatik unsurlarının bölgeden ayrıldığını söyledi.

12.07: Suriye ordusu 5 yıldan uzun bir süre sonra yeniden Rakka kuzeyindeki 93. Tugay'da konuşlanıyor. 93.Tugay, Konani güneyinde yer alıyor. 

11.57: Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) doğruladı: "Ordu birlikleri Kobani güneyindeki Ayn İsa’da konuşlanıyor."

11.32: Suriye devlet haber ajansı SANA: Çok sayıda Suriye ordusu birliği, Rakka kenti kırsallarında ve kente bağlı beldelerde konuşlanmaya başladı.

10.55: Lübnanlı gazeteci Nidal Hamade "Suriye ordusu Tel Temir'de kontrol sağladığı gibi Tel Temir kuzeyinde sınıra 6 km uzaklıktaki bir noktaya da ulaştı" dedi.

Gazeteci Hasan Sivri'nin aktardığına göre, Tel Temir Ras El Ayn güneyinde ve şu an Ras El Ayn'de DSG ile ÖSO çeteleri arasında şiddetli çatışmalar var.

09.59: AFP: Suriye ordusu birlikleri sınıra yaklaşmaya başladı.

09:20: Sputnik’in, Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen El Meyadin’e dayandırdığı haberine göre Suriye ordusu Rakka’daki Tabka şehrine girdi.