Suriye harekâtında 5. gün: Dengeler değişiyor

Türkiye'nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı harekat beşinci gününe girerken; Akçakale sınırı kapısının her iki yakasının da yoğun ateş altında olduğu aktarıldı. Günün ilerleyen saatlerinde Suriye ordusunun Kobane'ye giriş yaptığı bildirildi.13-10-2019 23:19

İleri Haber

AKP hükümetinin Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik başlattığı ve birçok sivilin yaşamını kaybettiği harekat beşinci gününde havadan ve karadan sürerken, şiddetli çatışmalar da devam ediyor. Ssınırın hem Suriye hem Türkiye tarafında sivil kayıplar var.

Avrupalı beş ülke tepki olarak Türkiye’ye silah satışını durdururken, dünyanın birçok ülkesinde de harekat protesto ediliyor.

Gün içinde öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

23.34: Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Ayn el Arab’ın (Kobani) güneyindeki Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gözetleme noktasının boşaltıldığı bildirildi.

23.16: Sputnik Arapça'ya konuşan Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, "Suriye Ordusu, Suriye'nin kuzeydoğusuna girmeye çalışırsa Türkiye karşı koyacaktır. İki ordu arasında çatışma çıkabilir" dedi. 

Bu arada Suriye'nin kuzeyinde ilan edilen Özerk Yönetim, Şam ile anlaşma sağlandığını ve Türkiye-Suriye sınırını Suriye ordusunun koruyacağını duyurdu.

21.51: Şam yönetimine yakınlığı ile bilinen El Mayadin televizyonu, Suriyeli askerlerin Halep’in 85 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Menbiç kentine girdiklerini iddia etti.

21.10: Suriye Haber Ajansı (SANA), “Suriye ordusu birlikleri, 'Türk saldırısına karşı koymak' üzere kuzeye hareket etmeye başladı” diye paylaşımda bulundu.

21.05: Menbiç'e giren Suriye ordusu birliklerine ait olduğu iddia edilen görüntüler paylaşıldı.

20.47: AFP, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyine gitmekte olduğunu açıkladı.

20.29: Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Suriye yönetimine yakın El Mayadin televizyonunun aktardığı iddianın ardından Fırat Bölgesi Savunma Komitesi Eşbaşkanı İsmet Şex Hesen’den önemli bir açıklama geldi. 'Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin, Suriye rejimiyle yaptığı görüşmeye ilişkin konuşan Hesen, "Elimizden geleni yapıyoruz. Bütün devletlere çağrıda bulunduk; ancak bir şey yapmadılar. Kendi derdimize derman olacağız. Yaralarımızı kendimiz saracağız" dedi. Saldırılar karşısında Kürtlerin birlik olması gerektiğinin söyleyen Hesen, “"Suriye rejimiyle anlaştık. Bugün akşama kadar gelmeleri gerekiyor. Kimseye güvenmeyeceğiz. Kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız. Herkes silahlanmalı. Herkes hazırlıklarını yapmalı ve evlerinden uzaklaşmamalı. Hırsızlar ve askerler evlerimize girmesin" diye konuştu.

20.00: Suriye yönetimine yakın El Mayadin televizyonu, Suriye ordusunun 48 saat içinde Menbiç ve Kobani’ye gireceğini iddia etti.

18.34:Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı 20 köyde, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekatı' isimli askeri operasyon kapsamındaki güvenlik önlemleri kapsamında, eğitime 3 gün ara verildi. İdil Kaymakamlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

“İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23.  ve 26. maddelerine istinaden; Barış Pınarı Harekatı kapsamında ilçemize bağlı Kozluca, Yeşilce (Mezra), Çığır, Gültepe (Mezra), Yeniköy (Mezra), Tepecik, Alakamış, Babet (Mezra), Gedik, Ocaklı, Yolaçan, Köyceğiz, Yağmurca, Çayırlı (Mezra), Okçu, Pınarbaşı, Duruköy, Ortaköy, Yavşan ve Yukarı Yavşan (Mezra) köylerimizdeki okullarda, 14.10.2019 tarihinden itibaren 3 (üç) gün süre ile tedbiren eğitim ve öğretime ara verilmesi uygun görülmüştür.”

16.45: Cizre’den Serekaniye’ye doğru yola çıkan sivil konvoyun TSK destekli ÖSO grupları tarafından vurulduğu duyuruldu. Hava saldırısıyla vurulan konvoyda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor. Konvoyda Fransız ve Brezilyalı gazetecilerin de bulunduğu aktarıldı. Serêkaniyê'deki bombardımanda ANHA muhabiri gazeteci Seed Ehmed'in, hayatını kaybettiği bildirildi.

15.13: ABD basınında yer alan haberlerde ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn’dan sonra Ayn El İsa kasabasını terk etti. Washington Post’a konuşan bir ABD’li yetkili ABD askerinin bugün Ayn El İsa kasabasından çekildiğini aktardı. 

13.35: Tel Abyad, dün geceden bu yana ağır bombardıman altında. Reuters haber ajansı, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırarak aktardığı haberde TSK ve beraberindeki grupların Tel Abyad’ın güneydoğusunda yer alan Suluk’un büyük kısmını ele geçirdiğini yazdı.

Bölgedeki gazeteci Nazım Daştan ise kentte şiddetli çatışmalar yaşandığı bilgisini paylaştı ve ekledi: “Akçakale sınırı kapısının her iki yakası da yoğun ateş altında.”

Fotoğraf: Bülent Kılıç/AFP

10.52: Türkiye’nin Suriye'ye yönelik harekatında hedef noktalarından biri olan Tel Abyad'ın karşısında bulunan Urfa’nın Akçakale ilçesine bir havan mermisi daha düştü.

Havan topu Fatih Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde Ali Doğan isimli kişinin 2 katlı evinin birinci katına düştü.

Saat 10.00 sıralarında merminin düştüğü evin boş olmasından dolayı can kaybı yaşanmadı. Evin üst katında yaşayan yaşlı adam komşuları tarafından evden çıkarıldı.

10.36: Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine 3 havan mermisi isabet etti. Havan mermisi dolayısıyla yaralanan bir kişi Suruç Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Evlerde de hasar meydana geldi.