Suriye çetelere destek veren ülkeleri yeniden inşa sürecine dahil etmeyecek

Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Suriye'deki çeteleri destekleyen ülkelerin kriz sonrasında ülkenin yeniden inşasına ilişkin projelere katılamayacağını söyledi.26-02-2018 20:11

Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Suriye'deki çeteleri destekleyen ülkelerin kriz sonrasında ülkenin yeniden inşasına ilişkin projelere katılamayacağını söyledi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Odası'ndaki Rusya-Suriye İş Forumu kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Haddad, "Bizimle birlikte mücadele eden ve bizi destekleyen herkes, Suriye ekonomisini canlandırma sürecine katılma hakkına sahip. Ancak militanların tarafında yer alan ülkeler bu hakka sahip olmayacak" dedi.

 

'ÖNCELİK RUSYA, İRAN VE ÇİN'İN'

Sputnik'in aktarımına göre Haddad, önceliği Rus, İranlı ve Çinli şirketlere vereceklerini vurgulayarak "Devlet Başkanı Beşar Esad, sürece dahil olacak Rus şirketlere her türlü ayrıcalığın sunulması için hükümete ve ilgili kurumlara gerekli talimatları verdi" diye konuştu.

'YARDIM HACMİ BÜYÜK OLACAK'

İhtiyaç duyulan yardımın net hacmini belirtmeyen Haddad, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaşın verdiği zararın boyutuyla ilgili kesin istatistiksel veriler bulunmuyor ancak ekonomimizin yeniden canlanmasını sağlamak istediğimiz için hacmin büyük olduğunu düşünüyorum."