Suriye: ABD ve Türkiye'nin 'güvenli bölge' oluşturmasına karşıyız

ABD ve Türkiye tarafından Suriye'nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı 'güvenli bölge' ile ilgili Suriye cephesinden bir açıklama geldi. Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi "Bu planlar, Suriye’nin bağımsızlığının ihlalidir” dedi.29-08-2019 21:31

ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturmasın karşı olduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi, bu tür eylemleri bağımsızlıklarının ihlali olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Suriye toplantısında konuşan Beşar Caferi, “Suriye, kuzeydoğuda güvenli bölge oluşturma planlarına katiyen karşı. Bu planlar, Suriye’nin bağımsızlığının ihlalidir” diyerek daha önce  BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne destek verdiğini hatırlattı.

‘BM BU ANLAŞMANIN TARAFI DEĞİL’

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, ABD ve Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge oluşturması konusunda BM ile hiçbir görüşme yapılmadığını ve BM’nin bu anlaşmanın tarafı olmadığını söyledi.

Lowcock, “ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturma niyetiyle ilgili açıklamalar dikkatimizi çekti. BM, bu anlaşmanın parçası değil ve bu konudaki görüşmelerin katılımcısı değil. Ama şunu kaydetmek gerekiyor ki, her bir anlaşma, sivillerin güvenliğini sağlama ihtiyacını da dikkate almalı” diye konuştu.